1 of 5 images
Eylar Large 20.62in Waterproof Gear Hard Case w/Foam, Black, SA00003
2 of 5 images
Eylar Large 20.62in Protective Gear Case Water and Shock Resistant w/ Foam, Black, SA00003
3 of 5 images
Eylar Large 20.62in Protective Gear Case Water and Shock Resistant w/ Foam, Black, SA00003
4 of 5 images
Eylar Large 20.62in Protective Gear Case Water and Shock Resistant w/ Foam, Black, SA00003
5 of 5 images
Eylar Large 20.62in Protective Gear Case Water and Shock Resistant w/ Foam, Black, SA00003
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Condition:
- New
- Weight:
- 9.5 lb
Code: 3YE-T6-EYL209-SA00003
MPN: SA00003
UPC: 850013177097
List: $229.99Save 50%
$113.89
SP Bucks$2.28
Product Info for Eylar Large 20.62in Waterproof Gear Hard Case w/Foam
Eylar Large 20.62in Waterproof Gear Hard Case w/Foam is part of our large variety of Eylar Tools. Be sure to browse the complete line of Tools from Eylar which we present at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you need to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Eylar Large 20.62in Waterproof Gear Hard Case w/Foam:
| Manufacturer: | Eylar |
| Color: | Black |
| Condition: | New |
| Weight: | 9.5 lb |
| Internal Depth/Thickness: | 7.62 in |
| Internal Length: | 18.43 in |
| Depth/Thickness: | 8.12 in |
| Width: | 16.87 in |
| Length: | 20.62 in |
| Internal Width: | 14 in |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Interior: | Foam |
| Shockproof: | Yes |
| Size: | Large |
Features of Eylar Large 20.62in Waterproof Gear Hard Case w/Foam
- Dustproof and Shockproof
- Durable design, virtually indestructible
- Complies with TSA requirements
- Pressure equalization valve
- Lockable fittings
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Eylar Large 20.62in Waterproof Gear Hard Case w/Foam