1 of 6 images
Eylar Tall 16.93in Waterproof Gear Hard Case w/Foam, Black, SA00004
2 of 6 images
Eylar Compact Tall 16.93in Protective Gear Case Water and Shock Resistant w/ Foam, Black, SA00004
3 of 6 images
Eylar Compact Tall 16.93in Protective Gear Case Water and Shock Resistant w/ Foam, Black, SA00004
4 of 6 images
Eylar Compact Tall 16.93in Protective Gear Case Water and Shock Resistant w/ Foam, Black, SA00004
5 of 6 images
Eylar Compact Tall 16.93in Protective Gear Case Water and Shock Resistant w/ Foam, Black, SA00004
6 of 6 images
Eylar Compact Tall 16.93in Protective Gear Case Water and Shock Resistant w/ Foam, Black, SA00004
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Weight:
- 6.5 lb
Code: 3YE-T6-EYL206-SA00004
MPN: SA00004
UPC: 850013177103
List: $145.99Save $6.00
$139.99
SP Bucks$2.80
Product Info for Eylar Tall 16.93in Waterproof Gear Hard Case w/Foam
Eylar Tall 16.93in Waterproof Gear Hard Case w/Foam is part of our large selection of Eylar Tools. Make sure you look at entire range of Tools from Eylar which we feature at everyday low prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Eylar Tall 16.93in Waterproof Gear Hard Case w/Foam:
| Manufacturer: | Eylar |
| Color: | Black |
| Weight: | 6.5 lb |
| Internal Length: | 13.56 in |
| Internal Width: | 5.76 in |
| Internal Depth/Thickness: | 11.7 in |
| Depth/Thickness: | 13.42 in |
| Length: | 16.93 in |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Size: | Tall |
| Width: | 9.61 in |
| Shockproof: | Yes |
Features of Eylar Tall 16.93in Waterproof Gear Hard Case w/Foam
- Dustproof and Shockproof
- Durable design, virtually indestructible
- Pressure equalization valve
- Limited lifetime warranty
- Easy to stow
- Pressure equalization valve
- Multiple layers of pluck and pull foam
- Stackable
- Lockable fittings
Package Contents:
- Eylar Tall 16.93in Waterproof Gear Hard Case w/Foam