1 of 5 images
Eylar 11.8in Intact Premium Series Compact Waterproof Hard Casew/Foam, Black, NM00001
2 of 5 images
Eylar 11.8in Intact Premium Series Compact Waterproof Hard Casew/Foam, Black, NM00001
3 of 5 images
Eylar 11.8in Intact Premium Series Compact Waterproof Hard Casew/Foam, Black, NM00001
4 of 5 images
Eylar 11.8in Intact Premium Series Compact Waterproof Hard Casew/Foam, Black, NM00001
5 of 5 images
Eylar 11.8in Intact Premium Series Compact Waterproof Hard Casew/Foam, Black, NM00001
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 11.81 in
- Width:
- 9.82 in
- Depth/Thickness:
- 4.7 in
- Interior:
- Foam
Code: 3YE-GB-YR38HC-NM00001
MPN: NM00001
UPC: 810161051205
List: $89.99Save 50%
$44.99
SP Bucks$0.90
Product Info for Eylar 11.8in Intact Premium Series Compact Waterproof Hard Casew/Foam
Eylar 11.8in Intact Premium Series Compact Waterproof Hard Casew/Foam belongs to our greater selection of Eylar Hard Gun Cases. Make sure to browse the complete line of Hard Gun Cases from Eylar which we supply at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Eylar 11.8in Intact Premium Series Compact Waterproof Hard Casew/Foam:
| Manufacturer: | Eylar |
| Color: | Black |
| Length: | 11.81 in |
| Width: | 9.82 in |
| Depth/Thickness: | 4.7 in |
| Interior: | Foam |
| Internal Length: | 9.49 in |
| Internal Width: | 7.52 in |
| Internal Depth/Thickness: | 4.25 in |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Size: | Compact |
| Shockproof: | Yes |
Features of Eylar 11.8in Intact Premium Series Compact Waterproof Hard Casew/Foam
- Dustproof, Shockproof
- Automatic pressure equalization valve
- Lightweight and durable
- Meets TSA requirements
- Padlock adaptable hasps
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Eylar 11.8in Intact Premium Series Compact Waterproof Hard Casew/Foam