1 of 5 images
Explore Scientific AR127 f/6.5 Air-Spaced Doublet Achromat Refractor Telescope DAR127065-01
2 of 5 images
Explore Scientific AR127 f/6.5 Air-Spaced Doublet Achromat Refractor Telescope DAR127065-01
3 of 5 images
Explore Scientific AR127 f/6.5 Air-Spaced Doublet Achromat Refractor Telescope DAR127065-01
4 of 5 images
Explore Scientific AR127 f/6.5 Air-Spaced Doublet Achromat Refractor Telescope DAR127065-01
5 of 5 images
Explore Scientific AR127 f/6.5 Air-Spaced Doublet Achromat Refractor Telescope DAR127065-01
Tap Tap to Zoom
- Color:
- White/Black
- Focal Length:
- 826 mm
Code: 1W8-TS-DAR127065-02
MPN: DAR127065-02
UPC: 812257010974
List: $769.99Save 17%
$639.99
SP Bucks$12.80
Product Info for Explore Scientific 127mm AR Series Achromatic Refractor Telescope
Explore Scientific 127mm AR Series Achromatic Refractor Telescope is part of our large collection of Explore Scientific Astronomy Products. You should definitely have a look at the entire selection of Telescopes from Explore Scientific which we feature at everyday discount prices. Browse our full product selection for the gear and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for Explore Scientific 127mm AR Doublet Achromatic f/6.5 Refractor Telescope:
| Focal Length: | 826mm |
| Focal Ratio: | f/6.5 |
| Limiting Magnitude: | 13 |
| Resolution: | .9 arcsec |
| Tube Length w/ Dew Shield: | 34"; 863mm |
| Diameter: | 130mm |
| Weight: | 15.6lb; 7.1kg |
| Dovetail: | Vixen |
Package Contents:
- Explore Scientific 127mm AR Series Achromatic Refractor Telescope