11:12
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
How to Assemble the Explore Scientific 8-inch Dobsonian Telescope
1 of 8 images
Explore Scientific 8-Inch f/5.9 Dobsonian Reflector Telescope, Black, ES-ON20859
2 of 8 images
Explore Scientific 8-Inch f/5.9 Dobsonian Reflector Telescope, Black, ES-ON20859
3 of 8 images
Explore Scientific 8-Inch f/5.9 Dobsonian Reflector Telescope, Black, ES-ON20859
4 of 8 images
Explore Scientific 8-Inch f/5.9 Dobsonian Reflector Telescope, Black, ES-ON20859
5 of 8 images
Explore Scientific 8-Inch f/5.9 Dobsonian Reflector Telescope, Black, ES-ON20859
6 of 8 images
Explore Scientific 8-Inch f/5.9 Dobsonian Reflector Telescope, Black, ES-ON20859
7 of 8 images
Explore Scientific 8-Inch f/5.9 Dobsonian Reflector Telescope, Black, ES-ON20859
8 of 8 images
Explore Scientific 8-Inch f/5.9 Dobsonian Reflector Telescope, Black, ES-ON20859
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Magnification:
- 49 x
- Objective Lens Diameter:
- 10 in
- Objective Aperture:
- 208 mm
- Focal Length:
- 1219 mm
- Focal Ratio:
- f/5.9
Code: 1W8-TS-DRTL8-ES-ON20859
MPN: ES-ON20859
List: $687.49Save 20%
$549.99
SP Bucks$11.00
Product Info for Explore Scientific 8-Inch f/5.9 Dobsonian Reflector Telescope
Explore Scientific 8-Inch f/5.9 Dobsonian Reflector Telescope is part of our massive variety of Explore Scientific Astronomy Products. Don't forget to take a look at the entire variety of Telescopes from Explore Scientific that we provide at everyday discount prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for Explore Scientific 8-Inch f/5.9 Dobsonian Reflector Telescope:
| Manufacturer: | Explore Scientific |
| Color: | Black |
| Magnification: | 49 x |
| Objective Lens Diameter: | 10 in |
| Objective Aperture: | 208 mm |
| Focal Length: | 1219 mm |
| Focal Ratio: | f/5.9 |
| Finderscope: | Red Dot Finder |
| Optical Coating: | SiO2 overcoat |
| Battery Type: | Lithium Ion |
Features of Explore Scientific 8-Inch f/5.9 Dobsonian Reflector Telescope
- Outstanding Deep Sky Performance - The 208mm primary mirror offers impressive light-gathering capability, making this telescope ideal for exploring faint deep-sky targets like nebulae, galaxies, and star clusters, as well as detailed views of planets and the Moon.
- Astrophotography-Ready Optics - With a 1219mm focal length and fast f/5.9 focal ratio, this telescope delivers bright images, a wider field of view, and shorter exposure timesperfect for capturing high-quality astrophotos.
- Stable and Intuitive Dobsonian Mount - The smooth Dobsonian mount is designed for all experience levels and features a spring tension system that keeps the optical tube balanced, even when using optional accessories.
Package Contents:
- Explore Scientific 8-Inch f/5.9 Dobsonian Reflector Telescope
- 23mm Plossl Eyepiece
- Red-Dot Finder