14:32
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Explore Scientific Eyepiece Guide
1 of 2 images
Explore Scientific 82 Degree Series 30mm Argon-Purged Waterproof Eyepiece, Black, EPWP8230-01
2 of 2 images
Explore Scientific 82 Degree Series 30mm Argon-Purged Waterproof Eyepiece, Black, EPWP8230-01
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Condition:
- New
- Color:
- Black
- Included Accessories:
- Standard
- Quantity:
- 1
- Focal Length:
- 30 mm
- Size:
- 2 in
- Field of View, Angle:
- 80 degrees
- Eye Relief:
- 22 mm
Code: 1W8-TA-EPWP8230-01-EE
MPN: EPWP8230-01
UPC: 812257014644
List: $499.99Save 22%
$389.99
SP Bucks$7.80
Product Info for Explore Scientific 82 Degree Series 30mm Argon-Purged Waterproof Eyepiece
Explore Scientific 82 Degree Series 30mm Argon-Purged Waterproof Eyepiece is part of our large variety of Explore Scientific Astronomy Products. Be sure to look into the entire selection of Telescope Accessories from Explore Scientific that we present at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Explore Scientific 82 Degree Series 30mm Argon-Purged Waterproof Eyepiece:
| Manufacturer: | Explore Scientific |
| Condition: | New |
| Color: | Black |
| Included Accessories: | Standard |
| Quantity: | 1 |
| Focal Length: | 30 mm |
| Size: | 2 in |
| Field of View, Angle: | 80 degrees |
| Eye Relief: | 22 mm |
| Weight: | 35.5 oz |
| Length: | 131 mm |
| Width: | 82 mm |
Package Contents:
- Explore Scientific 30mm 82 Degree Series Argon-Purged Waterproof Eyepiece
- Tirion Box
- Storage Pouch
- Eyecaps