14:32
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Explore Scientific Eyepiece Guide
1 of 1 images
Explore Scientific 82 Degree Series 11mm Argon-Purged Waterproof Eyepiece, Black, EPWP8211-01
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Condition:
- New
- Color:
- Black
- Included Accessories:
- Standard
- Quantity:
- 1
- Focal Length:
- 11 mm
- Size:
- 1.25 in
- Field of View, Angle:
- 80 degrees
- Eye Relief:
- 15.6 mm
Code: 1W8-TA-EPWP8211-01
MPN: EPWP8211-01
UPC: 812257014606
List: $275.99Save 20%
$219.99
SP Bucks$4.40
Product Info for Explore Scientific 82 Degree Series 11mm Argon-Purged Waterproof Eyepiece
Explore Scientific 82 Degree Series 11mm Argon-Purged Waterproof Eyepiece is part of our larger variety of Explore Scientific Astronomy Products. Make sure you browse the entire line of Telescope Accessories from Explore Scientific that we have at everyday low prices. Browse our full product choice for the equipment and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Explore Scientific 82 Degree Series 11mm Argon-Purged Waterproof Eyepiece:
| Manufacturer: | Explore Scientific |
| Condition: | New |
| Color: | Black |
| Included Accessories: | Standard |
| Quantity: | 1 |
| Focal Length: | 11 mm |
| Size: | 1.25 in |
| Field of View, Angle: | 80 degrees |
| Eye Relief: | 15.6 mm |
| Weight: | 9.8 oz |
| Width: | 48 mm |
| Length: | 87 mm |
Package Contents:
- Explore Scientific 11mm 82 Degree Series Argon-Purged Waterproof Eyepiece
- Tirion Box
- Storage Pouch
- Eyecaps