1 of 1 images
Eppendorf Mixmate Vortex Shaker 120V 022674200
Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Eppendorf MixMate Vortex Shaker 120V, 50/60Hz, 40W 022674200 is not listed by Shoptics.You can also explore other items in the Lab Equipment & Other yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Eppendorf MixMate Vortex Shaker 120V, 50/60Hz, 40W 022674200
Eppendorf MixMate Vortex Shaker 120V, 50/60Hz, 40W 022674200 is part of our larger variety of Eppendorf Lab Equipment & Other. Remember to check out the complete selection of Lab Equipment & Other from Eppendorf that we provide at everyday discount prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Eppendorf Mixmate Vortex Shaker 120V 022674200:
| Electrical: | 120V, 50/60Hz, 40W |
| Eppendorf No.: | 022674200 |
| Unit: | Each |
| Properties: | |
| Noise Level: | <50 dBA |
| Mixing Speed: | 300-3000 rpm (in 50 rpm increments) |
| Touch Vortex Speed: | 3500 rpm |
| Adjustable Mixing Time: | 15 sec. to 99.5 hr., continuous |
| Mixing and Vortexing Radius: | 1.5 mm (3 mm mixing stroke) |
| Dimensions: | 17W x 23D x 13H cm (611/16 x 91/16 x 51/8") |
| Weight: | 4.2 kg (9.3 lbs.) |