02:27
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
EOTECH Thermal and Night Vision
1 of 4 images
Eotech Infrared Thermal Mk2 Clip-on Ir Med Range
2 of 4 images
Eotech Infrared Thermal Mk2 Clip-on Ir Med Range
3 of 4 images
Eotech Infrared Thermal Mk2 Clip-on Ir Med Range
4 of 4 images
EOTech ClipIR Mk 2 1-8x Thermal Clip On, Black, EOT-CLPO-DT2-B
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Color:
- Black
- Sensor Resolution:
- 1280x1024 pixels
- Refresh Rate:
- 60 Hz
Code: ET-TCL-EOTCLPODT2B-EOT-CLPO-DT2-B
MPN: EOT-CLPO-DT2-B
UPC: 672294470298
List: $12,755.99Save $356.99
$12,399.00
SP Bucks$247.98
Product Info for EOTech ClipIR Mk 2 1-8x Thermal Clip On
EOTech ClipIR Mk 2 1-8x Thermal Clip On belongs to our big selection of . You should definitely check out the full range of from EOTech which we supply at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for EOTech ClipIR Mk 2 1-8x Thermal Clip On:
| Manufacturer: | EOTech |
| Color: | Black |
| Magnification: | 1 - 8 x |
| Sensor Resolution: | 1280x1024 pixels |
| Refresh Rate: | 60 Hz |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR123A |
| Battery Life: | 8 hours |
| Length: | 6.8 in |
| Width: | 3.2 in |
| Height: | 4.7 in |
| Weight: | 35.2 oz |
| Field of View, Linear: | 11.6 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 0.17 in |
| Focus Range: | 10 m to Infinity |
Features of EOTech MK2 ClipIR-MR 1x Thermal Clip On
- Proven uncooled IR sensor technology
- Intuitive user control
- Built-in Digital Magnetic Compass
- Brightness Auto Adjustment via sensor
- Multiple Reticle Options
- Connectivity WiFi, Bluetooth
- Offers weapon sight and hand-held modes
- Video, image capture and storage
- Approx. Run Time (> 8 hours)
- Quick start-up (< 3 seconds)
Package Contents:
- EOTech ClipIR Mk 2 1-8x Thermal Clip On
- Hard case