02:27
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
EOTECH Thermal and Night Vision
1 of 4 images
EOTech ClipNV 1-12x50mm Night Vision Clip On Device, Gen 3, Black, EOT-CLPO-AI-B
2 of 4 images
EOTech ClipNV 1-12x50mm Night Vision Clip On Device, Gen 3, Black, EOT-CLPO-AI-B
3 of 4 images
EOTech ClipNV 1-12x50mm Night Vision Clip On Device, Gen 3, Black, EOT-CLPO-AI-B
4 of 4 images
EOTech ClipNV 1-12x50mm Night Vision Clip On Device, Gen 3, Black, EOT-CLPO-AI-B
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Color:
- Black
- Image Intensifier Color:
- Black & White
- Night Vision Generation:
- 3
Code: ET-NVC-JHU80-EOT-CLPO-AI-B
MPN: EOT-CLPO-AI-B
UPC: 672294470144
List: $11,161.84Save $122.84
$11,039.00
SP Bucks$220.78
Product Info for EOTech ClipNV 1-12x50mm Night Vision Clip On Device
EOTech ClipNV 1-12x50mm Night Vision Clip On Device belongs to our big collection of . Make sure you have a look at the complete line of from EOTech that we have at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you need to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for EOTech ClipNV 1-12x50mm Night Vision Clip On Device:
| Manufacturer: | EOTech |
| Color: | Black |
| Image Intensifier Color: | Black & White |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 1 - 12 x |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Focus Range: | 10 m to Infinity |
| Night Vision Generation: | 3 |
| Field of View, Angle: | 13.7 degrees |
| Length: | 7.1 in |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Height: | 3.2 in |
| Battery Life: | 60 hours |
| Battery Type: | Alkaline |
| Weight: | 31.7 oz |
| Width: | 3.5 in |
Features of EOTech ClipNV 1-12x50mm Night Vision Clip On Device
- Rugged, small, lightweight and MIL-SPEC.
- Adds night-vision capability to existing day optic.
- Optimized for use with 1-12X day optics.
- Quick and easy mounting on 1913 rails, no zeroing required.
- Auto-gated power supply provides automatic high light cut-off system to help protect image intensifier tube and improved resolution in high light environments .
- Omni-directional battery operation.
- Low battery indicator visible through day sight.
- Manual gain control.
Package Contents:
- EOTech ClipNV 1-12x50mm Night Vision Clip On Device
- Hard case