1 of 1 images
Energizer Duo USB Battery Charger
Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Energizer Duo USB Battery Charger CHUSBWB-2 is not listed by Shoptics.You can also explore other items in the Batteries & Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Energizer Duo USB Battery Charger CHUSBWB-2
Energizer Duo USB Battery Charger CHUSBWB-2 belongs to our greater variety of Energizer Batteries & Accessories. Make sure to take a look at the entire line of Batteries & Accessories from Energizer which we have at everyday low prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Energizer Duo Battery Charger:
| Designation: | Duo Charger |
| Capabilities: | 1 to 2 AA or 1 to 2 AAA |
| Charging Current: | USB Quick Charge 550mA, USB Slow Charge 125mA |
| Trickle Charge: | 20-60mA |
| Shutoff Mechanism: | Delta V, Max Voltage and Timer Control |
| Delta V Detection: | 10mV per cell |
| Max Voltage: | 1.65V per cell |
| Charger Input: | Quick Charge DC 5V 500mA, Slow Charge DC 5V 100mA |
| AC Adapter Input: | 100-240V AC 50/60Hz 150mA |
| AC Adapter Output: | DC 5V, 500mA |
| Weight(Charger): | 68 grams (2.4 oz.) |
| Dimensions: | 33 x 101 x 40 (H x L x W) |
Features of Energizer CHUSBWB-2 Duo Battery Charger:
- Charges through USB and wall outlet
- Charger interface tells you how long it takes to charge the batteries and when the batteries are done charging
- Charges 2 AAA batteries in 1.6 hours
- Charges 2 AA in 4.5 hours
- Delta V Charging Cut Off
- Max Voltage Shutoff
- Reverse Polarity Protection
- Primary Battery Detection
Package Contents:
- Energizer Duo USB Battery Charger CHUSBWB-2