1 of 1 images
Elite Survival Systems Travel ProneTM Deluxe Travel Bag, Black 6040-B
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 25 in
- Height:
- 14 in
- Width:
- 10 in
Code: 7J-DB0-TPTMDTB-6040-B
MPN: 6040-B
UPC: 724679610291
List: $174.95Save 15%
$148.71
SP Bucks$2.97
Product Info for Elite Survival Systems Travel ProneTM Deluxe Travel Bags
Elite Survival Systems Travel ProneTM Deluxe Travel Bags belongs to our greater selection of . Make sure to check out the full line of from Elite Survival Systems which we supply at everyday low prices. Browse our full product choice for the equipment and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Elite Survival Systems Travel ProneTM Deluxe Travel Bags:
| Manufacturer: | Elite Survival Systems |
| Color: | Black |
| Pack Application: | Storage, Travel |
| Fabric/Material: | 1000D Nylon |
| Length: | 25 in |
| Height: | 14 in |
| Gender: | Unisex |
| Width: | 10 in |
Features of Elite Survival Systems Travel ProneTM Deluxe Travel Bags
- Durable 1000 denier nylon body with heavy-duty zippers and hardware
- Spacious main compartment with full-perimeter zipper for easy packing and unpacking
- Roomy side compartments zip open fully for better access to contents
- Velcro area for ID patch
- Zippered document pocket on top of main compartment lid
- Heavy-duty carry handles on top and both ends
- Reinforced heavy-duty fabric on bottom for added durability
- Laser-cut MOLLE platform on front of survival duffel bag for attaching accessory pouches
- Includes a 2 inch comfort padded shoulder strap with anti-twist swivel hook hardware
- Dims: 25in x 14in x 10in
Package Contents:
- Elite Survival Systems Travel ProneTM Deluxe Travel Bags