1 of 1 images
Elite Survival Systems Sporting Rifle Case, 37in, Black, 4001-37-B
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
7% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Color:
- Black
- Gun Type:
- Rifle
- Length:
- 37 in
- Width:
- 3 in
- Height:
- 14 in
Code: 7J-GC-SRC1-4001-37-B
MPN: 4001-37-B
UPC: 724679514001
7% Bonus Bucks
List: $86.95Save 15%
$73.91
SP Bucks$5.17
Product Info for Elite Survival Systems Sporting Rifle Case, 37in
Elite Survival Systems Sporting Rifle Case, 37in belongs to our massive variety of Elite Survival Systems Soft Gun Cases. Remember to look at full selection of Soft Gun Cases from Elite Survival Systems which we present at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for Elite Survival Systems Sporting Rifle Case, 37in:
| Manufacturer: | Elite Survival Systems |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 600D Ripstop Poly Fabric |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 37 in |
| Width: | 3 in |
| Height: | 14 in |
| Fastener/Closure Type: | Zippers |
| Padding: | Dense Foam |
| Pockets: | 4-5 Magazine Pockets |
Features of Elite Survival Systems Sporting Rifle Case, 37in
- Heavy-duty zippers and durable construction
- Thick, dense foam padding protects firearm
- Built-in exterior magazine pouches
- MOLLE webbing for attaching pouches and accessories
- Built-in adjustable shoulder strap with non-slip pad
Package Contents:
- Elite Survival Systems Sporting Rifle Case, 37in