1 of 3 images
Elite Survival Systems Deluxe Garment Bag, Black - DGB
2 of 3 images
Elite Survival Systems Deluxe Garment Bag, Black - DGB
3 of 3 images
Elite Survival Systems Deluxe Garment Bag, Black - DGB
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 39 in
- Height:
- 25 in
- Width:
- 4 in
Code: 7J-DB0-DGB
MPN: DGB
UPC: 724679610055
List: $299.95Save 15%
$254.96
SP Bucks$5.10
Product Info for Elite Survival Systems Deluxe Garment Bags
Elite Survival Systems Deluxe Garment Bags belongs to our big variety of . Be sure to look into the entire selection of from Elite Survival Systems that we supply at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you need to tackle the job at hand.
Specifications for Elite Survival Systems Deluxe Garment Bags:
| Manufacturer: | Elite Survival Systems |
| Color: | Black |
| Pack Application: | Storage |
| Fabric/Material: | Ballistic Nylon |
| Length: | 39 in |
| Height: | 25 in |
| Gender: | Unisex |
| Width: | 4 in |
| Packed Size: | 25x18x7 in |
| Country of Origin: | USA |
Features of Elite Survival Systems Deluxe Garment Bags
- Ultra-tough ballistic nylon body with heavy-duty zippers and metal hardware
- Smooth nylon inner lining helps prevent wrinkles
- Internal metal frame prevents unwanted collapse along the bags spine
- Built-in heavy-duty metal hanging hook
- Seam-to-seam YKK zipper allows the bag to open flat for easy packing and unpacking
- Three external zippered pockets
- Folds at center and secures via dual quick-release buckles
- Low-profile zipper pulls reduce airline damage
- This folding garment bag includes two inch shoulder strap with non-slip comfort pad and anti-twist swivel hook attachment
Package Contents:
- Elite Survival Systems Deluxe Garment Bags