1 of 1 images
Elbit Systems of America PVS-31D 1x Light Weigh Binocular System, w/Fixed Diopters, White Phosphor, Black, 5032XYHP45-1
Tap Tap to Zoom
Show In Stock Only
2 Models AvailableImage Intensifier Color
All
Search
List: $12,183.00Save $184.00
$11,999.00
SP Bucks$239.98
$12,899.00
SP Bucks$257.98
Product Info for Elbit Systems of America PVS-31D 1x Light Weigh Binocular System w/Fixed Diopters
Elbit Systems of America PVS-31D 1x Light Weigh Binocular System w/Fixed Diopters is part of our big collection of Elbit Systems of America Optics. Make sure you have a look at the entire variety of Night Vision Optics from Elbit Systems of America which we supply at everyday discount prices. Browse our full product choice for the gear and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Elbit Systems of America PVS-31D 1x Light Weigh Binocular System w/Fixed Diopters:
| Manufacturer: | Elbit Systems of America |
| Night Vision Generation: | 3 |
| Length: | 4.2 in |
| Weight: | 500 g |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Color: | Black |
| Battery Life: | 24 hours |
| Width: | 4.1 in |
| Height: | 2.8 in |
| Focus Range: | 9.7 in to Infinity |
| Field of View, Angle: | 40 degrees |
| Battery Type: | AA |
| Battery Quantity: | 1 |
| Diopter Adjustment Range: | -2.5 - 2 dpt |
Features of Elbit Systems of America PVS-31D 1x Light Weigh Binocular System w/Fixed Diopters
- Gen 3 Gated Pinnacle® tubes
- Industry-leading, close-focus technology
- Image intensifier tubes serviceable at the unit level
- Vertical viewing ability
- Available in fixed or adjustable diopter lenses
- Integrated IR illuminator
- Manual brightness adjustment available
- Submersible up to 20 meters
- Built to meet requirement standards for NSN 5855-01-685-2918
Package Contents:
- Elbit Systems of America PVS-31D 1x Light Weigh Binocular System w/Fixed Diopters
- Helmet Mount
- Wilcox G24
- Operator's Manual
- Operator'sInstructuion Card
- Padded Carrying Case
- Eyecups
- Neck Cord
- Shoulder Strap
- Lens Paper