1 of 19 images
Eberlestock Team Elk Backpack, Skye, M5HS-V2
2 of 19 images
Eberlestock Team Elk Backpack, Mountain, M5HM-V2
3 of 19 images
Eberlestock Team Elk Backpack, Loden, M5HL-V2
4 of 19 images
Eberlestock Team Elk, Dry Earth Microsuede, 2567 C.I., M5HE-V2
5 of 19 images
Eberlestock Team Elk Backpack, Mirage, M5HR-V2
6 of 19 images
Eberlestock Team Elk Backpack, Dry Earth Microsuede, M5HE-V2
7 of 19 images
Eberlestock Team Elk, Dry Earth Microsuede, 2567 C.I., M5HE-V2
8 of 19 images
Eberlestock Team Elk, Dry Earth Microsuede, 2567 C.I., M5HE-V2
9 of 19 images
Eberlestock Team Elk, Dry Earth Microsuede, 2567 C.I., M5HE-V2
10 of 19 images
Eberlestock Team Elk, Dry Earth Microsuede, 2567 C.I., M5HE-V2
11 of 19 images
Eberlestock Team Elk, Dry Earth Microsuede, 2567 C.I., M5HE-V2
12 of 19 images
Eberlestock Team Elk, Dry Earth Microsuede, 2567 C.I., M5HE-V2
13 of 19 images
Eberlestock Team Elk, Dry Earth Microsuede, 2567 C.I., M5HE-V2
14 of 19 images
Eberlestock Team Elk, Dry Earth Microsuede, 2567 C.I., M5HE-V2
15 of 19 images
Eberlestock Team Elk, Dry Earth Microsuede, 2567 C.I., M5HE-V2
16 of 19 images
Eberlestock Team Elk, Dry Earth Microsuede, 2567 C.I., M5HE-V2
17 of 19 images
Eberlestock Team Elk, Dry Earth Microsuede, 2567 C.I., M5HE-V2
18 of 19 images
Eberlestock Team Elk, Dry Earth Microsuede, 2567 C.I., M5HE-V2
19 of 19 images
Eberlestock Team Elk, Dry Earth Microsuede, 2567 C.I., M5HE-V2
Tap Tap to Zoom
5 Models Available
Color
All
Search
$399.00
SP Bucks$7.98
$399.00
SP Bucks$7.98
$399.00
SP Bucks$7.98
$399.00
SP Bucks$7.98
List: $399.99
$399.00
SP Bucks$7.98
Product Info for Eberlestock Team Elk Backpack
Eberlestock Team Elk Backpack belongs to our big collection of Eberlestock Backpacks. Don't forget to explore the entire collection of Backpacks from Eberlestock that we supply at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Eberlestock Team Elk Backpack:
| Manufacturer: | Eberlestock |
| Attachment Type: | Strap |
| Gender: | Unisex |
| Maximum Loading Weight: | 500 lb |
| Length: | 35.5 in |
| Weight: | 6.5 lb |
| Width: | 13.5 in |
| Pack Application: | Hunting |
| Pack Type: | Daypacks |
| Capacity: | 2210 cubic in |
| Pack Volume: | 35.6 liters |
| Hydration Bladder Capacity: | 3L Bladder |
| Body Material: | NT7 Suede |
| Hydration Compatible: | Yes |
| Age Group: | Adults |
| Pack Loading: | Top |
| Height: | 27 in |
Features of Eberlestock Team Elk Backpack
- Pack pulls away from the frame with a sewn in load panel
- Integrated side saddle bags
- Floating top lid
- Front zipper access and draw string top loading
- Intex No Shelf Frame
- Stowable Rifle Scabbard
Package Contents:
- Eberlestock Team Elk Backpack