1 of 16 images
EAGTAC Teeny DX3E Flashlight, SST20 NW LED, 930lm, Black, Teeny DX3E-SST20-NCW
2 of 16 images
EAGTAC Teeny DX3E Flashlight, SST20 NW LED, 930lm, Black, Teeny DX3E-SST20-NCW
3 of 16 images
EAGTAC Teeny DX3E Flashlight, SST20 NW LED, 930lm, Black, Teeny DX3E-SST20-NCW
4 of 16 images
EAGTAC Teeny DX3E Flashlight, SST20 NW LED, 930lm, Black, Teeny DX3E-SST20-NCW
5 of 16 images
EAGTAC Teeny DX3E Flashlight, SST20 NW LED, 930lm, Black, Teeny DX3E-SST20-NCW
6 of 16 images
EAGTAC Teeny DX3E Flashlight, SST20 NW LED, 930lm, Black, Teeny DX3E-SST20-NCW
7 of 16 images
EAGTAC Teeny DX3E Flashlight, SST20 NW LED, 930lm, Black, Teeny DX3E-SST20-NCW
8 of 16 images
EAGTAC Teeny DX3E Flashlight, SST20 NW LED, 930lm, Black, Teeny DX3E-SST20-NCW
9 of 16 images
EAGTAC Teeny DX3E Flashlight, SST20 NW LED, 930lm, Black, Teeny DX3E-SST20-NCW
10 of 16 images
EAGTAC Teeny DX3E Flashlight, SST20 NW LED, 930lm, Black, Teeny DX3E-SST20-NCW
11 of 16 images
EAGTAC Teeny DX3E Flashlight, SST20 NW LED, 930lm, Black, Teeny DX3E-SST20-NCW
12 of 16 images
EAGTAC Teeny DX3E Flashlight, SST20 NW LED, 930lm, Black, Teeny DX3E-SST20-NCW
13 of 16 images
EAGTAC Teeny DX3E Flashlight, SST20 NW LED, 930lm, Black, Teeny DX3E-SST20-NCW
14 of 16 images
EAGTAC Teeny DX3E Flashlight, SST20 NW LED, 930lm, Black, Teeny DX3E-SST20-NCW
15 of 16 images
EAGTAC Teeny DX3E Flashlight, SST20 NW LED, 930lm, Black, Teeny DX3E-SST20-NCW
16 of 16 images
EAGTAC Teeny DX3E Flashlight, SST20 NW LED, 930lm, Black, Teeny DX3E-SST20-NCW
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 930 lumens
- Charger Type:
- Type-C USB
- Bulb Type:
- SST20 NW LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- Lithium Ion
- Package Type:
- Box
Code: 2E1-FL-SP11-TEENY-DX3E-SST20-NCW
MPN: Teeny DX3E-SST20-NCW
UPC: 6941368310131
List: $36.89Save 19%
$29.90
SP Bucks$0.60
Product Info for EAGTAC Teeny DX3E 930 Lumen Flashlight
EAGTAC Teeny DX3E 930 Lumen Flashlight belongs to our massive collection of Eagtac Lights. You should browse the complete collection of Lights from EAGTAC which we offer at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you need to tackle the job at hand.
Specifications for EAGTAC Teeny DX3E 930 Lumen Flashlight:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | HAIII Hard Anodized |
| Fabric/Material: | Aerospace Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 930 lumens |
| Battery Quantity: | 1 |
| Charger Type: | Type-C USB |
| Bulb Type: | SST20 NW LED |
| Beam Distance: | 114 yds |
| Diameter: | 0.5 in |
| Bezel Diameter: | 0.6 in |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 2.6 in |
| Weight: | 0.9 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Package Type: | Box |
Features of EAGTAC Teeny DX3E 930 Lumen Flashlight
- Instant access to low/medium/high/max output
- All levels brightness are programmable
- Eight brightness levels/7 AUX levels
- Waterproof IPX-6 Type-C USB Rechargeable
- On/Off switch lock-out function w/ blink locator
- Stainless Steel Button Switch, Brass Heatsink
- Built-in 3.7V Li-Po 400mAh battery
Package Contents:
- EAGTAC Teeny DX3E 930 Lumen Flashlight
- Type-C charging cable
- 1x10400 400mAh