1 of 25 images
EAGTAC TX30C2 Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 885lm, Black, TX30C2-219C-BASE-NW
2 of 25 images
EAGTAC TX30C2 Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 885lm, Black, TX30C2-219C-BASE-NW
3 of 25 images
EAGTAC TX30C2 Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 885lm, Black, TX30C2-219C-BASE-NW
4 of 25 images
EAGTAC TX30C2 Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 885lm, Black, TX30C2-219C-BASE-NW
5 of 25 images
EAGTAC TX30C2 Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 885lm, Black, TX30C2-219C-BASE-NW
6 of 25 images
EAGTAC TX30C2 Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 885lm, Black, TX30C2-219C-BASE-NW
7 of 25 images
EAGTAC TX30C2 Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 885lm, Black, TX30C2-219C-BASE-NW
8 of 25 images
EAGTAC TX30C2 Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 885lm, Black, TX30C2-219C-BASE-NW
9 of 25 images
EAGTAC TX30C2 Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 885lm, Black, TX30C2-219C-BASE-NW
10 of 25 images
EAGTAC TX30C2 Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 885lm, Black, TX30C2-219C-BASE-NW
11 of 25 images
EAGTAC TX30C2 Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 885lm, Black, TX30C2-219C-BASE-NW
12 of 25 images
EAGTAC TX30C2 Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 885lm, Black, TX30C2-219C-BASE-NW
13 of 25 images
EAGTAC TX30C2 Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 885lm, Black, TX30C2-219C-BASE-NW
14 of 25 images
EAGTAC TX30C2 Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 885lm, Black, TX30C2-219C-BASE-NW
15 of 25 images
EAGTAC TX30C2 Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 885lm, Black, TX30C2-219C-BASE-NW
16 of 25 images
EAGTAC TX30C2 Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 885lm, Black, TX30C2-219C-BASE-NW
17 of 25 images
EAGTAC TX30C2 Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 885lm, Black, TX30C2-219C-BASE-NW
18 of 25 images
EAGTAC TX30C2 Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 885lm, Black, TX30C2-219C-BASE-NW
19 of 25 images
EAGTAC TX30C2 Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 885lm, Black, TX30C2-219C-BASE-NW
20 of 25 images
EAGTAC TX30C2 Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 885lm, Black, TX30C2-219C-BASE-NW
21 of 25 images
EAGTAC TX30C2 Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 885lm, Black, TX30C2-219C-BASE-NW
22 of 25 images
EAGTAC TX30C2 Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 885lm, Black, TX30C2-219C-BASE-NW
23 of 25 images
EAGTAC TX30C2 Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 885lm, Black, TX30C2-219C-BASE-NW
24 of 25 images
EAGTAC TX30C2 Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 885lm, Black, TX30C2-219C-BASE-NW
25 of 25 images
EAGTAC TX30C2 Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 885lm, Black, TX30C2-219C-BASE-NW
Tap Tap to Zoom
2 Models Available
Beam Color
All
Bulb Type
All
Light Output
All
Search
List: $89.99
$89.90
SP Bucks$1.80
List: $89.99
$89.90
SP Bucks$1.80
Product Info for EAGTAC T Series TX30C2 Base LED Flashlight
EAGTAC T Series TX30C2 Base LED Flashlight belongs to our greater selection of Eagtac Lights. Be sure to explore the complete variety of Lights from EAGTAC that we have at everyday low prices. Browse our full product choice for the tools and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for EAGTAC T Series TX30C2 Base LED Flashlight:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Battery Life: | 0.5 - 110 hours |
| Charger Type: | Battery |
| Beam Distance: | 291 m |
| Diameter: | 25.4 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 5 in |
| Weight: | 110 g |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Battery Type: | 18650, CR123A |
| Package Type: | Box |
Features of Eagtac T Series TX30C2 Base LED Flashlight
- Smooth aluminum black bezel
Package Contents:
- EAGTAC T Series TX30C2 Base LED Flashlight