1 of 15 images
EAGTAC T25C2 MKII Pro Flashlight, XHP35 HD NW LED, 1860lm, Black, T25C2-MKII-XHP35-HD-PRO-NW
2 of 15 images
EAGTAC T25C2 MKII Pro Flashlight, XHP35 HD NW LED, 1860lm, Black, T25C2-MKII-XHP35-HD-PRO-NW
3 of 15 images
EAGTAC T25C2 MKII Pro Flashlight, XHP35 HD NW LED, 1860lm, Black, T25C2-MKII-XHP35-HD-PRO-NW
4 of 15 images
EAGTAC T25C2 MKII Pro Flashlight, XHP35 HD NW LED, 1860lm, Black, T25C2-MKII-XHP35-HD-PRO-NW
5 of 15 images
EAGTAC T25C2 MKII Pro Flashlight, XHP35 HD NW LED, 1860lm, Black, T25C2-MKII-XHP35-HD-PRO-NW
6 of 15 images
EAGTAC T25C2 MKII Pro Flashlight, XHP35 HD NW LED, 1860lm, Black, T25C2-MKII-XHP35-HD-PRO-NW
7 of 15 images
EAGTAC T25C2 MKII Pro Flashlight, XHP35 HD NW LED, 1860lm, Black, T25C2-MKII-XHP35-HD-PRO-NW
8 of 15 images
EAGTAC T25C2 MKII Pro Flashlight, XHP35 HD NW LED, 1860lm, Black, T25C2-MKII-XHP35-HD-PRO-NW
9 of 15 images
EAGTAC T25C2 MKII Pro Flashlight, XHP35 HD NW LED, 1860lm, Black, T25C2-MKII-XHP35-HD-PRO-NW
10 of 15 images
EAGTAC T25C2 MKII Pro Flashlight, XHP35 HD NW LED, 1860lm, Black, T25C2-MKII-XHP35-HD-PRO-NW
11 of 15 images
EAGTAC T25C2 MKII Pro Flashlight, XHP35 HD NW LED, 1860lm, Black, T25C2-MKII-XHP35-HD-PRO-NW
12 of 15 images
EAGTAC T25C2 MKII Pro Flashlight, XHP35 HD NW LED, 1860lm, Black, T25C2-MKII-XHP35-HD-PRO-NW
13 of 15 images
EAGTAC T25C2 MKII Pro Flashlight, XHP35 HD NW LED, 1860lm, Black, T25C2-MKII-XHP35-HD-PRO-NW
14 of 15 images
EAGTAC T25C2 MKII Pro Flashlight, XHP35 HD NW LED, 1860lm, Black, T25C2-MKII-XHP35-HD-PRO-NW
15 of 15 images
EAGTAC T25C2 MKII Pro Flashlight, XHP35 HD NW LED, 1860lm, Black, T25C2-MKII-XHP35-HD-PRO-NW
Tap Tap to Zoom
4 Models Available
Beam Color
All
Bulb Type
All
Light Output
All
Search
$99.90
SP Bucks$2.00
$99.90
SP Bucks$2.00
$99.90
SP Bucks$2.00
$99.90
SP Bucks$2.00
Product Info for EAGTAC T Series T25C2 MKII Pro Flashlight
EAGTAC T Series T25C2 MKII Pro Flashlight belongs to our large variety of Eagtac Lights. Remember to look into the complete range of Lights from EAGTAC that we have at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for EAGTAC T Series T25C2 MKII Pro Flashlight:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | HAIII Hard Anodized |
| Fabric/Material: | Aerospace Aluminum |
| Battery Life: | 170 hours |
| Charger Type: | Battery |
| Beam Distance: | 402 m |
| Diameter: | 1 in |
| Bezel Diameter: | 1.3 in |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 5.7 in |
| Weight: | 4.6 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | 18650 |
| Package Type: | Box |
Features of EAGTAC T Series T25C2 MKII Pro Flashlight
- Crenulated stainless steel bezel
- Three brightness levels?tail-cap strobe feature
- Reversed clicky on/off tailcap switch
- Removeable darken pocket clip made of spring steel w/ harden treatment
Package Contents:
- EAGTAC T Series T25C2 MKII Pro Flashlight
- Add-on diffuser filter with flip-cover feature
- Rigid nylon holster w/ self-retention device
- Mil-Spec Para-cord Lanyard w/ quick attachment clip