1 of 6 images
EAGTAC GX30L2R MKII Flashlight, Black, 3100lm, GX30L2R MKII-SST70-CW
2 of 6 images
EAGTAC GX30L2R MKII Flashlight, Black, 3100lm, GX30L2R MKII-SST70-CW
3 of 6 images
EAGTAC GX30L2R MKII Flashlight, Black, 3100lm, GX30L2R MKII-SST70-CW
4 of 6 images
EAGTAC GX30L2R MKII Flashlight, Black, 3100lm, GX30L2R MKII-SST70-CW
5 of 6 images
EAGTAC GX30L2R MKII Flashlight, Black, 3100lm, GX30L2R MKII-SST70-CW
6 of 6 images
EAGTAC GX30L2R MKII Flashlight, Black, 3100lm, GX30L2R MKII-SST70-CW
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- Cool White
- Light Output:
- 3100 lumens
- Charger Type:
- USB
- Bulb Type:
- SST70 LB LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- 18650, Lithium Ion, Rechargeable
- Package Type:
- Box
- Condition:
- New
Code: 2E1-FL-GMFL-GX30L2R-MKII-SST70-CW
MPN: GX30L2R MKII-SST70-CW
UPC: 6941368309623
$119.90
SP Bucks$2.40
Product Info for EAGTAC GX30L2R MKII SST70 LB LED Flashlight LED
EAGTAC GX30L2R MKII SST70 LB LED Flashlight LED is part of our greater selection of Eagtac Lights. You should definitely check out the full variety of Lights from EAGTAC that we offer at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the equipment and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for EAGTAC GX30L2R MKII SST70 LB LED Flashlight LED:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Beam Color: | Cool White |
| Light Output: | 3100 lumens |
| Battery Life: | 200 Hours |
| Charger Type: | USB |
| Bulb Type: | SST70 LB LED |
| Beam Distance: | 474 yds |
| Diameter: | 1.6 in |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 8.6 in |
| Weight: | 9.9 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Rechargeable, Lithium Ion, 18650 |
| Package Type: | Box |
| Condition: | New |
Features of EAGTAC G Series GX30L2-R MKII Flashlight
- Five brightness levels, instant strobe, programmable start-up
- Reversed clicky on/off tailcap switch
Package Contents:
- EAGTAC G Series GX30L2-R MKII Flashlight
- 2x18650 3400mAh
- USB charging cable w/ 2.5 foot AWG22 copper wire
- Heavy duty nylon holster