1 of 1 images
Dobyns Sierra Trout and Panfish Spinning Rod, 6ft 2in, Ultra Light, Fast, 1 Piece, STP 620SF
Tap Tap to Zoom
This item is currently on sale and has a new, lower price!
- Length:
- 6ft 2in
- Rod Action:
- Fast
- Power:
- Ultra Light
- Number of Sections:
- 1 Piece
- Line Weight:
- 2 - 6 lbs
- Color:
- Black/Lt Blue
- Guides:
- 9
Code: 4YR-F3-SP32T-STP-620SF
MPN: STP 620SF
UPC: 857363008200
On Sale
List: $179.99Save 21%
$141.99
SP Bucks$2.84
Product Info for Dobyns Sierra Trout and Panfish Spinning Rod
Dobyns Sierra Trout and Panfish Spinning Rod belongs to our large selection of Dobyns Fishing Gear. Make sure you browse the entire range of Fishing Gear from Dobyns that we supply at everyday discount prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for Dobyns Sierra Trout and Panfish Spinning Rod:
| Manufacturer: | Dobyns |
| Rod Type: | Spinning |
| Length: | 6ft 2in |
| Rod Action: | Fast |
| Power: | Ultra Light |
| Number of Sections: | 1 Piece |
| Line Weight: | 2 - 6 lbs |
| Lure Weight: | 1/32 - 3/16 oz |
| Water Type: | Freshwater |
| Color: | Black/Lt Blue |
| Guides: | 9 |
| Tackle Weight: | 1/32 - 3/16 oz |
Features of Dobyns Sierra Trout and Panfish Spinning Rod
- High modulus graphite blanks
- Sea Guides XO guides
- Fuji reel seats
- Kevlar wrapping
- Balanced and splined blanks
- Portugal cork Split handle designs,
- Solid carbon tip sections
Package Contents:
- Dobyns Sierra Trout and Panfish Spinning Rod