1 of 1 images
Dobyns Sierra Trout and Panfish 2-Piece Rods Spinning Rod, 6ft 7in, Ultra Light, Fast, 2 Pieces, STP 670-2SF
Tap Tap to Zoom
- Length:
- 6ft 7in
- Rod Action:
- Fast
- Power:
- Ultra Light
- Number of Sections:
- 2 Pieces
- Line Weight:
- 2 - 6 lbs
- Color:
- Black/Lt Blue
- Guides:
- 9
Code: 4YR-F3-SP32-STP-670-2SF
MPN: STP 670-2SF
UPC: 857363008224
List: $169.99Save 10%
$152.99
SP Bucks$3.06
Product Info for Dobyns Sierra Trout and Panfish 2-Piece Rods Spinning Rod
Dobyns Sierra Trout and Panfish 2-Piece Rods Spinning Rod belongs to our big collection of Dobyns Fishing Gear. You should definitely look at entire variety of Fishing Gear from Dobyns that we supply at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the tools and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for Dobyns Sierra Trout and Panfish 2-Piece Rods Spinning Rod:
| Manufacturer: | Dobyns |
| Rod Type: | Spinning |
| Length: | 6ft 7in |
| Rod Action: | Fast |
| Power: | Ultra Light |
| Number of Sections: | 2 Pieces |
| Line Weight: | 2 - 6 lbs |
| Lure Weight: | 1/32 - 3/16 oz |
| Water Type: | Freshwater |
| Color: | Black/Lt Blue |
| Guides: | 9 |
| Tackle Weight: | 1/32 - 5/16 oz |
Features of Dobyns Sierra Trout and Panfish 2-Piece Rods Spinning Rod
- High modulus graphite blanks
- Sea Guides XO guides
- Fuji reel seats
- Kevlar wrapping
- Balanced and splined blanks
- Portugal cork Split handle designs,
- Solid carbon tip sections
Package Contents:
- Dobyns Sierra Trout and Panfish 2-Piece Rods Spinning Rod