1 of 1 images
Dobyns Sierra Casting Rod, 6ft 8in, Heavy, Fast, 1 Piece, SA 684C
Tap Tap to Zoom
- Length:
- 6ft 8in
- Rod Action:
- Fast
- Power:
- Heavy
- Number of Sections:
- 1 Piece
- Line Weight:
- 10 - 20 lbs
- Color:
- Black/Lt Blue
- Guides:
- 10
Code: 4YR-F3-SP31-SA-684C
MPN: SA 684C
UPC: 856914003435
$169.99
SP Bucks$3.40
Product Info for Dobyns Sierra Casting Rod
Dobyns Sierra Casting Rod is part of our greater collection of Dobyns Fishing Gear. You should definitely look at full range of Fishing Gear from Dobyns which we present at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the equipment and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Dobyns Sierra Casting Rod:
| Manufacturer: | Dobyns |
| Rod Type: | Casting |
| Length: | 6ft 8in |
| Rod Action: | Fast |
| Power: | Heavy |
| Number of Sections: | 1 Piece |
| Line Weight: | 10 - 20 lbs |
| Lure Weight: | 1/4 - 1 oz |
| Water Type: | Freshwater |
| Color: | Black/Lt Blue |
| Guides: | 10 |
| Tackle Weight: | 3/16 - 5/8 oz |
Features of Dobyns Sierra Casting Rod
- High modulus graphite blanks
- Fuji Alconite guides
- Fuji reel seats
- Kevlar wrapping
- Portugal AA-cork
Package Contents:
- Dobyns Sierra Casting Rod