00:48
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Carson Hornet Compact 8x22mm Binocular
1 of 6 images
Carson Hornet Compact 8x22mm Binocular Fully Multi-oated Lenses, Olive, ht-822
2 of 6 images
Carson Hornet Compact 8x22mm Binocular Fully Multi-oated Lenses, Olive, ht-822
3 of 6 images
Carson Hornet Compact 8x22mm Binocular Fully Multi-oated Lenses, Olive, ht-822
4 of 6 images
Carson Hornet Compact 8x22mm Binocular Fully Multi-oated Lenses, Olive, ht-822
5 of 6 images
Carson Hornet Compact 8x22mm Binocular Fully Multi-oated Lenses, Olive, ht-822
6 of 6 images
Carson Hornet Compact 8x22mm Binocular Fully Multi-oated Lenses, Olive, ht-822
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Color:
- Olive
- Package Type:
- Gift Box
- Additional Features:
- Lightweight, Compact Build
- Included Accessories:
- Storage Pouch, Wrist Strap, Lens Covers and Lens Cleaning Cloth
Code: CN-BI-HCB822-HT-822
MPN: ht-822
UPC: 750668012807
List: $50.00Save 24%
$37.99
SP Bucks$0.76
Product Info for Carson Hornet Compact 8x22mm Porro Prism Binoculars
Carson Hornet Compact 8x22mm Porro Prism Binoculars belongs to our big selection of Carson Optics. Make sure you have a look at the entire selection of Binoculars from Carson that we offer at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the equipment and products you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Carson Hornet Compact 8x22mm Porro Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Carson |
| Color: | Olive |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 22 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BK-7 |
| Eye Relief: | 12 mm |
| Field of View, Linear: | 367 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 11.5 ft |
| Length: | 4.3 in |
| Weight: | 0.41 lb |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Gift Box |
| Additional Features: | Lightweight, Compact Build |
| Included Accessories: | Storage Pouch, Wrist Strap, Lens Covers and Lens Cleaning Cloth |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Carson Hornet Compact 8x22mm Binocular:
- Fully multi-coated lenses
- Center focus knob with an independent right diopter to adjust maximum focusing flexibility for all types of vision
- Roll-down eyecups
Package Contents:
- Carson Hornet Compact 8x22mm Binocular
- Binocular Pouch
- Wrist Strap
- Protective Eye Covers
- Lens Cloth