02:08
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Carson Optical RD Series Binoculars
1 of 9 images
Carson 8x42mm RD Series Binocular w/Hard Protective Case, Green, RD-842
2 of 9 images
Carson 8x42mm RD Series Binocular w/Hard Protective Case, Green, RD-842
3 of 9 images
Carson 8x42mm RD Series Binocular w/Hard Protective Case, Green, RD-842
4 of 9 images
Carson 8x42mm RD Series Binocular w/Hard Protective Case, Green, RD-842
5 of 9 images
Carson 8x42mm RD Series Binocular w/Hard Protective Case, Green, RD-842
6 of 9 images
Carson 8x42mm RD Series Binocular w/Hard Protective Case, Green, RD-842
7 of 9 images
Carson 8x42mm RD Series Binocular w/Hard Protective Case, Green, RD-842
8 of 9 images
Carson 8x42mm RD Series Binocular w/Hard Protective Case, Green, RD-842
9 of 9 images
Carson 8x42mm RD Series Binocular w/Hard Protective Case, Green, RD-842
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- Hard protective case
Code: CN-BI-RDSB-RD-842
MPN: RD-842
UPC: 750668012364
List: $240.00Save 27%
$174.99
SP Bucks$3.50
Product Info for Carson 8x42mm RD Series Binocular
Carson 8x42mm RD Series Binocular is part of our large variety of Carson Optics. Be sure to have a look at the full collection of Binoculars from Carson that we offer at everyday discount prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you want to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Carson 8x42mm RD Series Binocular:
| Manufacturer: | Carson |
| Color: | Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Field of View, Linear: | 372 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 9.8 ft |
| Length: | 5.3 in |
| Weight: | 1.36 lb |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Hard protective case |
| Magnification Type: | Fixed |
Package Contents:
- Carson 8x42mm RD Series Binocular
- Hard Protective case lens covers neck strap