1 of 6 images
Carson 8x21mm Compact Binoculars, Black/Grey TM-821
2 of 6 images
Carson 8x21mm Compact Binoculars, Black/Grey TM-821
3 of 6 images
Carson 8x21mm Compact Binoculars, Black/Grey TM-821
4 of 6 images
Carson 8x21mm Compact Binoculars, Black/Grey TM-821
5 of 6 images
Carson 8x21mm Compact Binoculars, Black/Grey TM-821
6 of 6 images
Carson 8x21mm Compact Binoculars, Black/Grey TM-821
Tap Tap to Zoom
Documents
- Color:
- Black/Grey
- Condition:
- New
- Package Type:
- Clam Pack/ Plastic
- Additional Features:
- Durable, Lightweight, Compact Design
- Included Accessories:
- Storage Pouch, Neck Strap, and Lens Cleaning Cloth
Code: CN-BI-TM-821
MPN: TM-821
UPC: 750668010834
List: $45.00Save 22%
$34.99
SP Bucks$0.70
Product Info for Carson TrailMaxx 8x21mm Compact Sporting Binoculars
Carson TrailMaxx 8x21mm Compact Sporting Binoculars is part of our big variety of Carson Optics. You should explore the complete variety of Binoculars from Carson that we feature at everyday low prices. Browse our full product selection for the equipment and products you need to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Carson TrailMaxx 8x21mm Compact Sporting Binoculars:
| Manufacturer: | Carson |
| Color: | Black/Grey |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 21 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BK-7 |
| Eye Relief: | 10.5 mm |
| Field of View, Linear: | 366 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Length: | 4 in |
| Weight: | 0.5 lb |
| Finish: | Matte |
| Condition: | New |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Additional Features: | Durable, Lightweight, Compact Design |
| Included Accessories: | Storage Pouch, Neck Strap, and Lens Cleaning Cloth |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Carson TrailMaxx 8x21 Sport Binocular:
- Lightweight
- Durable
- Multi-coated lenses
Package Contents:
- Carson TrailMaxx 8x21mm Compact Sport Binocular TM-821
- Strap
- Pouch
- Lens Cloth