01:23
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Carson Scout Series Binoculars
1 of 7 images
Carson 7x18 MiniScout Porro BK-7 Prism Lightweight Binoculars, Matte - JD-718
2 of 7 images
Carson 7x18 MiniScout Porro BK-7 Prism Lightweight Binoculars, Matte - JD-718
3 of 7 images
Carson 7x18 MiniScout Porro BK-7 Prism Lightweight Binoculars, Matte - JD-718
4 of 7 images
Carson 7x18 MiniScout Porro BK-7 Prism Lightweight Binoculars, Matte - JD-718
5 of 7 images
Carson 7x18 MiniScout Porro BK-7 Prism Lightweight Binoculars, Matte - JD-718
6 of 7 images
Carson 7x18 MiniScout Porro BK-7 Prism Lightweight Binoculars, Matte - JD-718
7 of 7 images
Carson 7x18 MiniScout Porro BK-7 Prism Lightweight Binoculars, Matte - JD-718
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Documents
Earn Bonus Bucks
16% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Color:
- Gray/Black
- Package Type:
- Gift Box
- Additional Features:
- Ultra-Lightweight, Compact Build - Only 4.5 oz
- Included Accessories:
- Storage Pouch, Neck Strap, and Lens Cleaning Cloth
Code: CN-BI-JD718
MPN: JD-718
UPC: 750668005045
16% Bonus Bucks
List: $46.00Save 17%
$37.99
SP Bucks$6.08
Product Info for Carson Mini Scout 7x18mm Porro Prism Binoculars
Carson Mini Scout 7x18mm Porro Prism Binoculars is part of our greater variety of Carson Optics. Make sure you look at entire range of Binoculars from Carson that we feature at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the equipment and products you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Carson Mini Scout 7x18mm Porro Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Carson |
| Color: | Gray/Black |
| Magnification: | 7 x |
| Objective Lens Diameter: | 18 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BK-7 |
| Eye Relief: | 10.5 mm |
| Field of View, Linear: | 489 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 8 ft |
| Length: | 4.1 in |
| Weight: | 0.28 lb |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Gift Box |
| Additional Features: | Ultra-Lightweight, Compact Build - Only 4.5 oz |
| Included Accessories: | Storage Pouch, Neck Strap, and Lens Cleaning Cloth |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Carson 7x18mm MiniScout Binoculars JD-718
- Magnification 7x, Objective Lens Diameter 18 mm
Package Contents:
- Carson 7x18mm MiniScout Binoculars JD-718
- Pouch neck strap and lens cloth