01:16
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Carson TD Series Binoculars Overview
1 of 1 images
Carson 3D 8x42 Full Size Water Proof Hunting Binoculars TD-842
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Color:
- Gray
- Package Type:
- Gift Box
- Included Accessories:
- Lens Cleaning Cloth, Lens Covers, Neck Strap, Rugged Nylon Case, Shoulder Harness
Code: CN-BI-TD-842
MPN: TD-842
UPC: 750668008572
List: $360.00Save 25%
$269.99
SP Bucks$5.40
Product Info for Carson 3D 8x42 Full Size Water Proof Hunting Binoculars
Carson 3D 8x42 Full Size Water Proof Hunting Binoculars is part of our big variety of Carson Optics. You should browse the entire range of Binoculars from Carson that we offer at everyday low prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you need to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Carson 3D 8x42 Full Size Water Proof Hunting Binoculars:
| Manufacturer: | Carson |
| Color: | Gray |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 19.5 mm |
| Field of View, Linear: | 341 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.3 in |
| Weight: | 1.35 lb |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Gift Box |
| Included Accessories: | Rugged Nylon Case, Shoulder Harness, Lens Cleaning Cloth, Lens Covers, Neck Strap |
| Magnification Type: | Fixed |
| Application: | Hunting, Birding |
| Fogproof: | Yes |
| Shockproof: | Yes |
| Case: | Yes |
| Strap: | Yes |
Features of Carson Optical 3D Series Binoculars TD-842
- Fully Multicoated Lenses
- Phase-Corrected BAK-4 Prisms with HD optical coating technology
- Rubberized armor coating
- Waterproof, shock-proof, fog-proof
- Perfect for long hunts or bird watching expeditions
Package Content
- Carson 3D 8x42 Hunting Binoculars TD842
- Rugged Nylon Case
- Neck Strap
- Shoulder Harness
- Lens Cloth