01:16
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Carson TD Series Binoculars Overview
1 of 2 images
Carson 3D 10x50 Full Size Waterproof Hunting Binoculars TD-050
2 of 2 images
Carson 3D 10x50 Full Size Waterproof Roof BaK4 Prism Hunting Binoculars, Matte TD-050
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Color:
- Gray
- Package Type:
- Gift Box
- Included Accessories:
- Lens Cleaning Cloth, Lens Covers, Neck Strap, Rugged Nylon Case, Shoulder Harness
Code: CN-BI-TD-050
MPN: TD-050
UPC: 750668008596
List: $390.00Save 23%
$299.99
SP Bucks$6.00
Product Info for Carson 3D 10x50 Full Size Waterproof Hunting Binoculars
Carson 3D 10x50 Full Size Waterproof Hunting Binoculars is part of our greater variety of Carson Optics. Don't forget to look into the complete selection of Binoculars from Carson that we supply at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you need to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Carson 3D 10x50 Full Size Waterproof Hunting Binoculars:
| Manufacturer: | Carson |
| Color: | Gray |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 20 mm |
| Field of View, Linear: | 262 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.3 in |
| Weight: | 1.6 lb |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Gift Box |
| Included Accessories: | Lens Cleaning Cloth, Rugged Nylon Case, Lens Covers, Shoulder Harness, Neck Strap |
| Magnification Type: | Fixed |
| Fogproof: | Yes |
| Shockproof: | Yes |
| Case: | Yes |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Strap: | Yes |
| Application: | Birding, Hunting |
Features of Carson Optical 3D Series Binoculars TD-050
- Fully Multicoated Lenses
- Phase-Corrected BAK-4 Prisms with HD optical coating technology
- Rubberized armor coating
- Waterproof, shock-proof, fog-proof
- Nitrogen purged and O-ring sealed
- Perfect for outdoor activities or sporting events
Package Content
- Carson 3D 10x50 Hunting Binoculars TD050
- Rugged Nylon Case
- Neck Strap
- Shoulder Harness
- Lens Cloth