1 of 5 images
Carson 3D 10x42 Full Size Waterproof Birding Binoculars w/ ED Glass,Mossy Oak TD-042EDMO
2 of 5 images
Carson 3D 10x42 Full Size Waterproof Birding Binoculars w/ ED Glass,Mossy Oak TD-042EDMO
3 of 5 images
Carson 3D 10x42 Full Size Waterproof Birding Binoculars w/ ED Glass,Mossy Oak TD-042EDMO
4 of 5 images
Carson 3D 10x42 Full Size Waterproof Birding Binoculars w/ ED Glass,Mossy Oak TD-042EDMO
5 of 5 images
Carson 3D 10x42 Full Size Waterproof Birding Binoculars w/ ED Glass,Mossy Oak TD-042EDMO
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Mossy Oak
- Package Type:
- Gift Box
- Included Accessories:
- Lens Cleaning Cloth, Lens Covers, Neck Strap, Rugged Nylon Case, Shoulder Harness
Code: CN-BI-C3DBI-TD-042EDMO
MPN: TD-042EDMO
UPC: 750668011428
List: $520.00Save 27%
$379.99
SP Bucks$7.60
Product Info for Carson 3D 10x42mm Roof Prism Waterproof Birding Binoculars, Mossy Oak
Carson 3D 10x42mm Roof Prism Waterproof Birding Binoculars, Mossy Oak belongs to our large collection of Carson Optics. You should look at complete collection of Binoculars from Carson which we have at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you need to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Carson 3D 10x42mm Roof Prism Waterproof Birding Binoculars, Mossy Oak:
| Manufacturer: | Carson |
| Color: | Mossy Oak |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Field of View, Linear: | 314 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 9.8 ft |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5 in |
| Weight: | 1.38 lb |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Gift Box |
| Included Accessories: | Rugged Nylon Case, Lens Cleaning Cloth, Neck Strap, Lens Covers, Shoulder Harness |
| Magnification Type: | Fixed |
Package Contents:
- Carson 3D 10x42mm Roof Prism Waterproof Birding Binoculars, Mossy Oak
- Rugged Nylon Case
- Neck strap
- Shoulder harness
- Lens cloth