00:48
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Carson Stinger Series Binoculars
1 of 9 images
Carson Stinger 12x32 Compact Binocular, Olive Green, HW-232
2 of 9 images
Carson Stinger 12x32 Compact Binocular, Olive Green, HW-232
3 of 9 images
Carson Stinger 12x32 Compact Binocular, Olive Green, HW-232
4 of 9 images
Carson Stinger 12x32 Compact Binocular, Olive Green, HW-232
5 of 9 images
Carson Stinger 12x32 Compact Binocular, Olive Green, HW-232
6 of 9 images
Carson Stinger 12x32 Compact Binocular, Olive Green, HW-232
7 of 9 images
Carson Stinger 12x32 Compact Binocular, Olive Green, HW-232
8 of 9 images
Carson Stinger 12x32 Compact Binocular, Olive Green, HW-232
9 of 9 images
Carson Stinger 12x32 Compact Binocular, Olive Green, HW-232
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Color:
- Olive Green
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- Pouch
Code: CN-BI-32SCB-HW-232
MPN: HW-232
UPC: 750668013415
List: $70.00Save 40%
$41.99
SP Bucks$0.84
Product Info for Carson 12x32mm Stinger Compact Binocular
Carson 12x32mm Stinger Compact Binocular belongs to our big selection of Carson Optics. Make sure you check out the entire range of Binoculars from Carson which we feature at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the gear and products you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Carson 12x32mm Stinger Compact Binocular:
| Manufacturer: | Carson |
| Color: | Olive Green |
| Magnification: | 12 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Eye Relief: | 12 mm |
| Exit Pupil: | 2.7 mm |
| Field of View, Linear: | 78.6 ft at 100 yds |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Length: | 13.5 in |
| Weight: | 318 g |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Pouch |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Carson 12x32mm Stinger Compact Binocular
- 12X Magnification, center focus knob
Package Contents:
- Carson 12x32mm Stinger Compact Binocular
- Pouch wrist strap and lens cloth