1 of 1 images
Caliber Armor CaliberX Level IIIA UHMWPE/Para Aramid Body Armor Plate for Viktos Backpacks, Non-Curved, 10x15 inch, Counteract 15 and Perimeter 25, Black, 19-CALX-1015
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Width:
- 10 in
- Height:
- 15 in
- Fabric/Material:
- UHMWPE/Para Aramid
- Threat Level:
- Level IIIA
- Weight:
- 1.15 lb
- Thickness:
- 0.25 in
- Armor Curve:
- Non-Curved
Code: 5GJ-BP-SOFTB-19-CALX-1015
MPN: 19-CALX-1015
UPC: 810178212057
List: $224.99Save 22%
$174.99
SP Bucks$3.50
Product Info for Caliber Armor CaliberX Level IIIA UHMWPE/Para Aramid Body Armor Plate for Viktos Backpacks
Caliber Armor CaliberX Level IIIA UHMWPE/Para Aramid Body Armor Plate for Viktos Backpacks is part of our greater collection of Caliber Armor Armor Plates. Make sure to explore the entire selection of Armor Plates from Caliber Armor that we offer at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for Caliber Armor CaliberX Level IIIA UHMWPE/Para Aramid Body Armor Plate for Viktos Backpacks:
| Manufacturer: | Caliber Armor |
| Color: | Black |
| Width: | 10 in |
| Height: | 15 in |
| Fabric/Material: | UHMWPE/Para Aramid |
| Threat Level: | Level IIIA |
| Weight: | 1.15 lb |
| Thickness: | 0.25 in |
| Armor Curve: | Non-Curved |
| Country of Origin: | USA |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Gender: | Unisex |
Features of Caliber Armor CaliberX Level IIIA UHMWPE/Para Aramid Body Armor Plate for Viktos Backpacks
- Soft Body Armor Panel for Viktos Backpacks (this product is only the insert it DOES NOT come with the backpack or bag)
- Lightweight CaliberX inserts 1/4 in thin
- Rated and tested to: NIJ STD-0101.06 Level IIIA and NIJ STD-0101.07 HG2
- Water Resistant Cover
- Interior sewn together for longevity
Package Contents:
- Caliber Armor CaliberX Level IIIA UHMWPE/Para Aramid Body Armor Plate for Viktos Backpacks