1 of 1 images
Caliber Armor Caliber Maritime Level III UHMWPE Armor, Caliber Gray, 9.5 X 12.5, 19-UHMWPE-SAPI-M
Tap Tap to Zoom
Documents
Earn Bonus Bucks
15% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Color:
- Gray
- Quantity:
- 1
- Length:
- 9.5 in
- Height:
- 12.5 in
- Threat Level:
- Level III
- Armor Cut:
- SAPI
- Weight:
- 3.5 lb
- Coating:
- PolyShield
- Armor Curve:
- Multi-Curved
- Plate Dimension:
- 9.5 X 12.5
- Plate Application:
- Front and Back
Code: 5GJ-BP-UMNDF-19-UHMWPE-SAPI-M
MPN: 19-UHMWPE-SAPI-M
15% Bonus Bucks
$409.99
SP Bucks$61.50
Product Info for Caliber Armor Caliber Maritime Level III UHMWPE Armor
Caliber Armor Caliber Maritime Level III UHMWPE Armor is part of our larger collection of Caliber Armor Armor Plates. Don't forget to have a look at the entire range of Armor Plates from Caliber Armor which we have at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the tools and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Caliber Armor Caliber Maritime Level III UHMWPE Armor:
| Manufacturer: | Caliber Armor |
| Color: | Gray |
| Quantity: | 1 |
| Length: | 9.5 in |
| Height: | 12.5 in |
| Threat Level: | Level III |
| Armor Cut: | SAPI |
| Weight: | 3.5 lb |
| Coating: | PolyShield |
| Armor Curve: | Multi-Curved |
| Plate Dimension: | 9.5 X 12.5 |
| Plate Application: | Front and Back |
| Country of Origin: | USA |
Package Contents:
- Caliber Armor Caliber Maritime Level III UHMWPE Armor