1 of 4 images
Caliber Armor AR550 III+ Steel Body Armor Side Plates, Standard Protection, Black, 6'' X 6'', 19-AR550-66-SET
2 of 4 images
Caliber Armor AR550 III+ Steel Body Armor Side Plates, Standard Protection, Black, 6'' X 8'', 19-AR550-68-SET
3 of 4 images
Caliber Armor AR550 III+ Steel Body Armor Side Plates,Two Plates Set, Spall Coating, Caliber Gray, 6'' X 6'', 19-AR550-66-SPC-SET
4 of 4 images
Caliber Armor AR550 III+ Steel Body Armor Side Plates,Two Plates Set, Spall Coating, Caliber Gray, 6'' X 8'', 19-AR550-68-SPC-SET
Tap Tap to Zoom
Documents
Show In Stock Only
4 Models AvailableColor
All
Height
All
Size
All
Weight
All
Coating
All
Plate Dimension
All
Search
List: $132.99Save $3.01
$129.98
SP Bucks$2.60
List: $115.98Save $6.00
$109.98
SP Bucks$2.20
List: $97.99Save $4.01
$93.98
SP Bucks$1.88
List: $116.99Save $3.01
$113.98
SP Bucks$2.28
Product Info for Caliber Armor AR550 III+ Steel Body Armor Side Plates, Two Plate Set
Caliber Armor AR550 III+ Steel Body Armor Side Plates, Two Plate Set is part of our big collection of Caliber Armor Armor Plates. Be sure to have a look at the full collection of Armor Plates from Caliber Armor which we provide at everyday low prices. Browse our full product selection for the tools and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for Caliber Armor AR550 III+ Steel Body Armor Side Plates, Two Plate Set:
| Manufacturer: | Caliber Armor |
| Quantity: | 1 |
| Length: | 6 in |
| Width: | 6 in |
| Fabric/Material: | Steel |
| Threat Level: | Level III+ |
| Armor Cut: | Shooters |
| Thickness: | 0.5 in |
| Armor Curve: | Multi-Curved |
| Plate Application: | Side |
| Country of Origin: | USA |
Features of Caliber Armor AR550 III+ Steel Body Armor Side Plates, Two Plate Set
- AR550 Level III+ Steel Body Armor Side Plate (avaliable in 6x6 & 6x8 with either a standard coating or PolyShield Spall Coating)
- Single Bend
- Special PolyShield Anti-Spall Coating Avaliable
- If you are ordering these for your MOPC or EXO Plate Carrier you will also need the VAS Side Plate Pocket.
Package Contents:
- Caliber Armor AR550 III+ Steel Body Armor Side Plates, Two Plate Set