00:30
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Bushnell Lifetime Guarantee
1 of 15 images
Bushnell PowerView WA 10x50 Porro Prism Binoculars, BK7, Black, Box Pack, 131056
2 of 15 images
Bushnell PowerView WA 10x50 Porro Prism Binoculars, Black, Real Tree AP
3 of 15 images
Bushnell PowerView WA 10x50 Porro Prism Binoculars, BK7, Black, Box Pack, 131056
4 of 15 images
Bushnell PowerView WA 10x50 Porro Prism Binoculars, BK7, Black, Box Pack, 131056
5 of 15 images
Bushnell PowerView WA 10x50mm Porro Prism Binoculars, Box Pack, Black, 131056
6 of 15 images
Bushnell PowerView WA 10x50mm Porro Prism Binoculars, Box Pack, Black, 131056
7 of 15 images
Bushnell PowerView WA 10x50mm Porro Prism Binoculars, Box Pack, Black, 131056
8 of 15 images
Bushnell PowerView WA 10x50mm Porro Prism Binoculars, Box Pack, Black, 131056
9 of 15 images
Bushnell PowerView WA 10x50mm Porro Prism Binoculars, Box Pack, Black, 131056
10 of 15 images
Bushnell PowerView WA 10x50 Porro Prism Binoculars, BK7, Black, Box Pack, 131056
11 of 15 images
Bushnell PowerView WA 10x50 Porro Prism Binoculars, BK7, Black, Box Pack, 131056
12 of 15 images
Bushnell PowerView WA 10x50 Porro Prism Binoculars, BK7, Black, Box Pack, 131056
13 of 15 images
Bushnell PowerView WA 10x50mm Porro Prism Binoculars, Box Pack, Black, 131056
14 of 15 images
Bushnell PowerView WA 10x50mm Porro Prism Binoculars, Box Pack, Black, 131056
15 of 15 images
Bushnell PowerView WA 10x50mm Porro Prism Binoculars, Box Pack, Black, 131056
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Color:
- Black
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
Code: BU-BI-10x50-WA-131056-BOX
MPN: 131056
UPC: 029757165015
List: $114.95Save 36%
$73.99
SP Bucks$1.48
Product Info for Bushnell PowerView WA 10x50mm Porro Prism Binoculars
Bushnell PowerView WA 10x50mm Porro Prism Binoculars is part of our massive selection of Bushnell Optics. Remember to look into the entire variety of Binoculars from Bushnell that we present at everyday discount prices. Browse our full product choice for the equipment and products you need to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Bushnell PowerView WA 10x50mm Porro Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BK-7 |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Field of View, Linear: | 341 ft at 100 yds |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Individual Eyepiece Focus |
| Close Focus: | 20 ft |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Tripod Adaptable: | Yes |
| Blade Material: | Rubber |
| Eyecups Types: | Folding Eyecups |
| Fogproof: | No |
| Armoring: | Rubber |
| Size Class: | Standard |
Features of Bushnell Power View 10x50mm Porro Prism Binocular:
- Contemporary styling
- Non-slip rubber armor absorbs shock while providing a firm grip
- Multi-Coated Optics - Multiple layers of coatings on lens surfaces increase light transmission, color rendering, contrast, and image brightness.
- Insta-Focus
- Adjustable diopter
- Porro Prisms
Package Contents:
- Bushnell PowerView WA 10x50 Porro Prism Binoculars