00:30
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Bushnell Lifetime Guarantee
1 of 8 images
Bushnell PowerView 10x25 Roof Prism Compact Binocular, Black, 132516
2 of 8 images
Bushnell PowerView 10x25 Roof Prism Compact Binocular, Black, 132516
3 of 8 images
Bushnell PowerView 10x25 Roof Prism Compact Binocular, Black, 132516
4 of 8 images
Bushnell PowerView 10x25 Roof Prism Compact Binocular, Black, 132516
5 of 8 images
Bushnell PowerView 10x25 Roof Prism Compact Binocular, Black, 132516
6 of 8 images
Bushnell PowerView 10x25 Roof Prism Compact Binocular, Black, 132516
7 of 8 images
Bushnell PowerView 10x25 Roof Prism Compact Binocular, Black, 132516
8 of 8 images
Bushnell PowerView 10x25 Roof Prism Compact Binocular, Black, 132516
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Color:
- Black
Code: BU-BI-132516
MPN: 132516
UPC: 029757162427
List: $57.99Save 29%
$40.99
SP Bucks$0.82
Product Info for Bushnell Powerview 10x25mm Roof Prism Compact Binocular
Bushnell Powerview 10x25mm Roof Prism Compact Binocular belongs to our greater selection of Bushnell Optics. Make sure you check out the full variety of Binoculars from Bushnell which we have at everyday low prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Bushnell Powerview 10x25mm Roof Prism Compact Binocular:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BK-7 |
| Eye Relief: | 10 mm |
| Exit Pupil: | 2.5 mm |
| Field of View, Linear: | 300 ft at 1000 yds, 100 m at 1000 m |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 21 ft |
| Weather Resistance: | None |
| Water Resistance Level: | None |
| Weight: | 8.5 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Eyecups Types: | Fold Down |
| Blade Material: | Rubber |
| Tripod Adaptable: | No |
| Size Class: | Compact |
Features of Bushnell Powerview 10 x 25mm Binoculars 132516:
- Fully Coated Optics - Single layer of coating on all air to glass surfaces for bright viewing.
- Contemporary styling
- Non-slip rubber armor absorbs shock while providing a firm grip
Package Contents:
- Bushnell Powerview 10x25mm Roof Prism Compact Binocular