00:30
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Bushnell Lifetime Guarantee
1 of 25 images
Bushnell Legacy WP 10x50mm Porro Prism Binoculars, Matte, Black, 120150
2 of 25 images
New, Bushnell Legacy WP 10x50 Porro Prism Waterproof Binoculars, Matte Black, 120150
3 of 25 images
New, Bushnell Legacy WP 10x50 Porro Prism Waterproof Binoculars, Matte Black, 120150
4 of 25 images
New, Bushnell Legacy WP 10x50 Porro Prism Waterproof Binoculars, Matte Black, 120150
5 of 25 images
New, Bushnell Legacy WP 10x50 Porro Prism Waterproof Binoculars, Matte Black, 120150
6 of 25 images
New, Bushnell Legacy WP 10x50 Porro Prism Waterproof Binoculars, Matte Black, 120150
7 of 25 images
New, Bushnell Legacy WP 10x50 Porro Prism Waterproof Binoculars, Matte Black, 120150
8 of 25 images
New, Bushnell Legacy WP 10x50 Porro Prism Waterproof Binoculars, Matte Black, 120150
9 of 25 images
New, Bushnell Legacy WP 10x50 Porro Prism Waterproof Binoculars, Matte Black, 120150
10 of 25 images
New, Bushnell Legacy WP 10x50 Porro Prism Waterproof Binoculars, Matte Black, 120150
11 of 25 images
New, Bushnell Legacy WP 10x50 Porro Prism Waterproof Binoculars, Matte Black, 120150
12 of 25 images
New, Bushnell Legacy WP 10x50 Porro Prism Waterproof Binoculars, Matte Black, 120150
13 of 25 images
New, Bushnell Legacy WP 10x50 Porro Prism Waterproof Binoculars, Matte Black, 120150
14 of 25 images
New, Bushnell Legacy WP 10x50 Porro Prism Waterproof Binoculars, Matte Black, 120150
15 of 25 images
Bushnell Legacy WP 10x50mm Porro Prism Binoculars, Matte, Black, 120150
16 of 25 images
Bushnell Legacy WP 10x50mm Porro Prism Binoculars, Matte, Black, 120150
17 of 25 images
Bushnell Legacy WP 10x50mm Porro Prism Binoculars, Matte, Black, 120150
18 of 25 images
Bushnell Legacy WP 10x50mm Porro Prism Binoculars, Matte, Black, 120150
19 of 25 images
Bushnell Legacy WP 10x50mm Porro Prism Binoculars, Matte, Black, 120150
20 of 25 images
Bushnell Legacy WP 10x50mm Porro Prism Binoculars, Matte, Black, 120150
21 of 25 images
Bushnell Legacy WP 10x50mm Porro Prism Binoculars, Matte, Black, 120150
22 of 25 images
New, Bushnell Legacy WP 10x50 Porro Prism Waterproof Binoculars, Matte Black, 120150
23 of 25 images
Bushnell Legacy WP 10x50mm Porro Prism Binoculars, Matte, Black, 120150
24 of 25 images
Bushnell Legacy WP 10x50mm Porro Prism Binoculars, Matte, Black, 120150
25 of 25 images
Bushnell Legacy WP 10x50mm Porro Prism Binoculars, Matte, Black, 120150
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Color:
- Black
- Condition:
- New
- Additional Features:
- Lens Coating- FMC
Code: BU-BI-120150
MPN: 120150
UPC: 029757120151
List: $149.95Save $12.46
$137.49
SP Bucks$2.75
Product Info for Bushnell Legacy WP 10x50mm Porro Prism Binoculars
Bushnell Legacy WP 10x50mm Porro Prism Binoculars belongs to our large variety of Bushnell Optics. You should definitely check out the complete line of Binoculars from Bushnell which we provide at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the equipment and products you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Bushnell Legacy WP 10x50mm Porro Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Field of View, Linear: | 341 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 18 ft |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 30.56 oz |
| Finish: | Matte |
| Condition: | New |
| Additional Features: | Lens Coating- FMC |
| Magnification Type: | Fixed |
| Eyecups Types: | Twist-Up |
| Tripod Adaptable: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Armoring: | Rubber |
| Size Class: | Standard |
Features of Bushnell Legacy WP 10 x 50mm Porro Prism Binoculars:
- BaK-4 prisms
- Fully multi-coated optics
- 100% waterproof
- Rubber armored for secure grip
- Center focus
- Twist-Up eyecups
- Long Eye relief
Package Contents:
- Bushnell Legacy WP 10x50 Binoculars