00:30
00:59
00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
Bushnell Lifetime Guarantee
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
Bushnell H20 Binoculars
1 of 8 images
Bushnell H2O 8x42mm Porro WP/FP Binocular, Twist Up Eyecups, Box 6L, Dark Blue, 134218R
2 of 8 images
Bushnell H2O 8x42mm Porro WP/FP Binocular, Twist Up Eyecups, Box 6L, Dark Blue, 134218R
3 of 8 images
Bushnell H2O 8x42mm Porro WP/FP Binocular, Twist Up Eyecups, Box 6L, Dark Blue, 134218R
4 of 8 images
Bushnell H2O 8x42mm Porro WP/FP Binocular, Twist Up Eyecups, Box 6L, Dark Blue, 134218R
5 of 8 images
Bushnell H2O 8x42mm Porro WP/FP Binocular, Twist Up Eyecups, Box 6L, Dark Blue, 134218R
6 of 8 images
Bushnell H2O 8x42mm Porro WP/FP Binocular, Twist Up Eyecups, Box 6L, Dark Blue, 134218R
7 of 8 images
Bushnell H2O 8x42mm Porro WP/FP Binocular, Twist Up Eyecups, Box 6L, Dark Blue, 134218R
8 of 8 images
Bushnell H2O 8x42mm Porro WP/FP Binocular, Twist Up Eyecups, Box 6L, Dark Blue, 134218R
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Documents
- Color:
- Dark Blue
Code: BU-BI-BDR1032-134218R
MPN: 134218R
UPC: 029757007650
List: $125.79Save 25%
$94.49
SP Bucks$1.89
Product Info for Bushnell H2O 8x42mm Porro Prism WP/FP Binocular
Bushnell H2O 8x42mm Porro Prism WP/FP Binocular belongs to our large selection of Bushnell Optics. Remember to look into the entire variety of Binoculars from Bushnell that we have at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you want to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Bushnell H2O 8x42mm Porro Prism WP/FP Binocular:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Color: | Dark Blue |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Exit Pupil: | 5.2 mm |
| Field of View, Linear: | 136 m at 1000 m |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 5.5 m |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.5 in |
| Weight: | 27.2 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Fogproof: | Yes |
Features
- BaK-4 prisms for bright, clear, crisp viewing
- Multi-coated optics for superior light transmission
- 100% waterproof: O-ring sealed and nitrogen purged for reliable, fog-free performance
- Non-slip rubber armor absorbs shock while providing a firm grip
- Twist-up eyecups
- Large center-focus knob for easy adjustments
- Longer eye relief
Package Contents:
- Bushnell H2O 8x42mm Porro Prism WP/FP Binocular