00:59
00:30
00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
Bushnell H20 Binoculars
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
Bushnell Lifetime Guarantee
1 of 4 images
Bushnell H2O 10x42mm Roof WP/FP Binocular, Twist Up Eyecups, Box 6L, Dark Blue, 150142R
2 of 4 images
Bushnell H2O 10x42mm Roof WP/FP Binocular, Twist Up Eyecups, Box 6L, Dark Blue, 150142R
3 of 4 images
Bushnell H2O 10x42mm Roof WP/FP Binocular, Twist Up Eyecups, Box 6L, Dark Blue, 150142R
4 of 4 images
Bushnell H2O 10x42mm Roof WP/FP Binocular, Twist Up Eyecups, Box 6L, Dark Blue, 150142R
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Documents
Earn Bonus Bucks
4% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
In Stock
2 Models AvailableShow with deals only:
Bonus Bucks
Condition
All
Condition Details
All
Condition Quality
All
Search
List: $119.95Save 13%
$103.99
SP Bucks$2.08
List: $149.49Save 20%
$119.95
SP Bucks$4.80
Product Info for Bushnell H2O 10x42mm Roof Prism WP/FP Binocular
Bushnell H2O 10x42mm Roof Prism WP/FP Binocular belongs to our massive variety of Bushnell Optics. Don't forget to browse the full range of Binoculars from Bushnell that we present at everyday discount prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you want to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Bushnell H2O 10x42mm Roof Prism WP/FP Binocular:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Color: | Dark Blue |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Field of View, Linear: | 102 m at 1000 m |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 3.6 m |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.9 in |
| Weight: | 25 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Fogproof: | Yes |
Features
- BaK-4 prisms for bright, clear, crisp viewing
- Multi-coated optics for superior light transmission
- 100% waterproof: O-ring sealed and nitrogen purged for reliable, fog-free performance
- Non-slip rubber armor absorbs shock while providing a firm grip
- Twist-up eyecups
- Large center-focus knob for easy adjustments
- Longer eye relief
Package Contents:
- Bushnell H2O 10x42mm Roof WP/FP Binocular