00:30
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Bushnell Lifetime Guarantee
1 of 1 images
Bushnell 18-36x50mm Sentry Porro Prism Spotting Scope, Black 783618
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Color:
- Black
- Objective Lens Diameter:
- 50 mm
- Eye Relief:
- 16 mm
- Exit Pupil:
- 1.4 - 2.8 mm
- Scope Body Type:
- Straight
- Close Focus:
- 20 ft
- Weight:
- 31 oz
- Condition:
- New
Code: BU-SS-SNTRY18-783618
MPN: 783618
UPC: 029757783608
List: $198.87Save 10%
$179.95
SP Bucks$3.60
Product Info for Bushnell 18-36x50mm Sentry Porro Prism Spotting Scopes
Bushnell 18-36x50mm Sentry Porro Prism Spotting Scopes belongs to our massive collection of Bushnell Optics. You should definitely browse the entire collection of Optics from Bushnell which we feature at everyday discount prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you want to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Bushnell 18-36x50mm Sentry Porro Prism Spotting Scopes:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Color: | Black |
| Magnification: | 18 - 36 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Exit Pupil: | 1.4 - 2.8 mm |
| Scope Body Type: | Straight |
| Close Focus: | 20 ft |
| Weight: | 31 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Variable |
| Overall Length: | 14.7 in |
Features of Bushnell Sentry Spotting Scope:
- 50mm objective lens for a clear, bright image
- Multi-coated optics for increased light transmission
- 100% Waterproof
- Shock absorbing rubber armor
- Includes a compact tripod, soft-sided case and water resistant hard case
Package Contents:
- Bushnell 18-36x50mm Sentry Porro Prism Spotting Scope