00:45
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Burris Signature LRF 2000 Rangefinder
1 of 6 images
Burris Signature HD LRF2000 Rangefinder, Gray/Green, 300351
2 of 6 images
Burris Signature HD LRF2000 Rangefinder, Gray/Green, 300351
3 of 6 images
Burris Signature HD LRF2000 Rangefinder, Gray/Green, 300351
4 of 6 images
Burris Signature HD LRF2000 Rangefinder, Gray/Green, 300351
5 of 6 images
Burris Signature HD LRF2000 Rangefinder, Gray/Green, 300351
6 of 6 images
Burris Signature HD LRF2000 Rangefinder, Gray/Green, 300351
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Color:
- Gray/Green
Code: BR-RF-BUR29-300351
MPN: 300351
UPC: 000381303516
List: $360.00Save 17%
$299.99
SP Bucks$6.00
Product Info for Burris Signature HD LRF2000 Rangefinder
Burris Signature HD LRF2000 Rangefinder is part of our large collection of Burris Optics. You should definitely browse the entire collection of Rangefinders from Burris that we present at everyday discount prices. Browse our full product choice for the tools and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for Burris Signature HD LRF2000 Rangefinder:
| Manufacturer: | Burris |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Magnification: | 7 x |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Field of View, Linear: | 31.5 ft at 1000 yds |
| Weight: | 6 oz |
| Color: | Gray/Green |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2 |
| Operating Temperature: | 14 - 131 Fahrenheit |
| Diopter Adjustment Range: | -6 - 6 dpt |
| Rangefinder Application: | Surveying |
| Dimensions: | 4.75 x 3.25 x 1.5 in |
| Reticle: | C4 Wind MOA |
| Parallax: | 50 yds to infinity |
Features of Burris Signature HD LRF2000 Rangefinder:
- Eye safe laser measures targets out to 2,400 yards or 2,194 meters
- Three ranging modes for maximum precision: Auto, Sport and Hunt
- Distances can be displayed as line-of-sight or horizontal with angles of degree
- The Signature LRF 2000 is nitrogen-filled for waterproof, fog proof performance
- Outer surfaces are rubber armored for protection and a sure grip
- Adjustable eyepiece ensures a clear view
Package Contents:
- Burris Signature HD LRF2000 Rangefinder