1 of 7 images
Burris Signature HD 8x42mm Roof Prism Binoculars, Rubber, Binoculars, Gray/Green, 300298
2 of 7 images
Burris Signature HD 8x42mm Roof Prism Binoculars, Rubber, Binoculars, Gray/Green, 300298
3 of 7 images
Burris Signature HD 8x42mm Roof Prism Binoculars, Rubber, Binoculars, Gray/Green, 300298
4 of 7 images
Burris Signature HD 8x42mm Roof Prism Binoculars, Rubber, Binoculars, Gray/Green, 300298
5 of 7 images
Burris Signature HD 8x42mm Roof Prism Binoculars, Rubber, Binoculars, Gray/Green, 300298
6 of 7 images
Burris Signature HD 8x42mm Roof Prism Binoculars, Rubber, Binoculars, Gray/Green, 300298
7 of 7 images
Burris Signature HD 8x42mm Roof Prism Binoculars, Rubber, Binoculars, Gray/Green, 300298
Tap Tap to Zoom
Documents
- Color:
- Gray/Green
- Package Type:
- Box
Code: BR-BI-300292-300298
MPN: 300298
UPC: 000381302984
List: $636.00Save 17%
$529.99
SP Bucks$10.60
Product Info for Burris Signature HD 8x42mm Roof Prism Binoculars
Burris Signature HD 8x42mm Roof Prism Binoculars belongs to our massive collection of Burris Optics. Make sure to have a look at the entire collection of Binoculars from Burris that we present at everyday discount prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you need to tackle the job at hand.
Specifications for Burris Signature HD 8x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Burris |
| Color: | Gray/Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 0.77 in |
| Exit Pupil: | 5.25 mm |
| Field of View, Linear: | 330 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Broadband AntiReflection |
| Binoculars Focus System: | Fast Focus/Center Wheel |
| Twilight Factor: | 18.3 |
| Interpupillary Distance: | 57 - 74 mm |
| Close Focus: | 8.2 ft |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.8 in |
| Weight: | 23.2 oz |
| Finish: | Rubber |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Size: | 5.8x5.0x2.0 in |
Features of Burris Signature HD 8x42mm Roof Prism Binoculars:
- Prisms made of Bak-4 glass for optimum resolution, phase correct coated for optimum color fidelity, dielectric coated for maximum light transmission
- HD precision ground optical glass lenses for high light transmission, less glare, excellent resolution, and edge-to-edge clarity
- Hi-Lume Index-matched fully multi-coated lenses for optimum resolution, light transmission and glare omission
- Ultra-rugged body
- Robust metal eyecups for unusual ruggedness
- Nitrogen filled for waterproof and fog-proof performance even in harsh weather extremes
- Open bridge design for light weight and very comfortable handling
- Durable carrying case and neoprene neck strap for all-day comfort
- Rubber armored with unique no-slip texturing
Package Contents:
- Burris Signature HD 8x42mm Roof Prism Binoculars
- Neck Strap
- Carry Case
- Lens Cloth
- Lens Covers