01:27
04:35
00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
BulletSafe - Bulletproof Backpack Panel
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
BulletSafe - Why The Backpack Panel is Better Than A Bulletproof Backpack
1 of 6 images
BulletSafe Bulletproof Backpack Panel, Level IIIA, Black, BS56005
2 of 6 images
BulletSafe Bulletproof Backpack Panel, Level IIIA, Black, BS56005
3 of 6 images
BulletSafe Bulletproof Backpack Panel, Level IIIA, Black, BS56005
4 of 6 images
BulletSafe Bulletproof Backpack Panel, Level IIIA, Black, BS56005
5 of 6 images
BulletSafe Bulletproof Backpack Panel, Level IIIA, Black, BS56005
6 of 6 images
BulletSafe Bulletproof Backpack Panel, Level IIIA, Black, BS56005
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Weight:
- 1.5 lb
- Length:
- 10 in
- Height:
- 14 in
- Fabric/Material:
- 600 Denier Polyester
- Threat Level:
- Level IIIA
- Thickness:
- 0.55 in
- Plate Dimension:
- 10x14
Code: 4KN-BPA-BLS02-BS56005
MPN: BS56005
UPC: 812495027444
List: $109.99Save $10.02
$99.97
SP Bucks$2.00
Product Info for BulletSafe Bulletproof Backpack Panel, Level IIIA
BulletSafe Bulletproof Backpack Panel, Level IIIA belongs to our greater collection of BulletSafe Armor Plates. Don't forget to look into the complete selection of Armor Plates from BulletSafe that we feature at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for BulletSafe Bulletproof Backpack Panel, Level IIIA:
| Manufacturer: | BulletSafe |
| Weight: | 1.5 lb |
| Pack Application: | Shooting |
| Color: | Black |
| Threat Level: | Level IIIA |
| Fabric/Material: | 600 Denier Polyester |
| Thickness: | 0.55 in |
| Height: | 14 in |
| Plate Dimension: | 10x14 |
| Length: | 10 in |
| Caliber: | .44 Magnum |
Features:
- Lightweight
- Durable
- Washable
Package Contents:
- BulletSafe Bulletproof Backpack Panel, Level IIIA