1 of 1 images
Bulldog Cases & Vaults Magnum Top Load LED Digital Vault, 11.5 x 9.75 x 2.5 in, Black, BD4055L
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Lock Type:
- Combination
- Finish:
- Smooth
- Height:
- 2.5 in
- Width:
- 9.75 in
- Depth/Thickness:
- 11.5 in
Code: OG-GF-BDMTD-BD4055L
MPN: BD4055L
UPC: 672352012477
List: $142.99Save $6.20
$136.79
SP Bucks$2.74
Product Info for Bulldog Cases & Vaults Magnum Top Load LED Digital Vault
Bulldog Cases & Vaults Magnum Top Load LED Digital Vault is part of our large variety of Bulldog Cases Gun Safes. You should definitely have a look at the complete range of Gun Safes from Bulldog Cases & Vaults which we provide at everyday discount prices. Browse our full product choice for the equipment and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for Bulldog Cases & Vaults Magnum Top Load LED Digital Vault:
| Manufacturer: | Bulldog Cases & Vaults |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Steel |
| Gun Type: | Handgun |
| Lock Type: | Combination |
| Finish: | Smooth |
| Height: | 2.5 in |
| Width: | 9.75 in |
| Depth/Thickness: | 11.5 in |
| External Dimensions: | 11.5 x 9.75 x 2.5 in |
| Weight: | 8 lb |
| Interior: | Egg Crate |
Features of Bulldog Cases & Vaults Magnum Top Load LED Digital Vault
- Separate Power Button Ensures All 4 LED Access Buttons are Backlit for Accurate Code Entry
- Spring-Loaded Top Lid Automatically Remains in the Open Position
- Interior Light When Lid is Opened
- LED Night Light Access Buttons
- Choice of Audible or Silent Mode
- 16 Gauge Heavy-Duty Steel Construction
- Soft Egg Crate Foam Interior
- Locking Mechanism Engineered for Maximum Security
- Low Battery Indicator
- Tamper-Resistant Spring
Package Contents:
- Bulldog Cases & Vaults Magnum Top Load LED Digital Vault