1 of 1 images
Bulldog Cases & Vaults Car Gun Safe BD1150
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Lock Type:
- Key
- Finish:
- Matte
- Height:
- 11.3 in
- Width:
- 6.9 in
- Depth/Thickness:
- 2.5 in
Code: OG-GF-BD1150
MPN: BD1150
UPC: 672352007640
List: $75.19Save 23%
$57.89
SP Bucks$1.16
Product Info for Bulldog Cases & Vaults Gun Safes
Bulldog Cases & Vaults Gun Safes is part of our big selection of Bulldog Cases Gun Safes. Make sure to take a look at the entire variety of Gun Safes from Bulldog Cases & Vaults that we present at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the gear and products you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Bulldog Cases & Vaults Gun Safes:
| Manufacturer: | Bulldog Cases & Vaults |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Steel |
| Gun Type: | Handgun |
| Lock Type: | Key |
| Finish: | Matte |
| Height: | 11.3 in |
| Width: | 6.9 in |
| Depth/Thickness: | 2.5 in |
| Weight: | 5.5 lb |
| Interior: | Scratch Resistant |
Features of Bull Dog Gun Car Safe:
- Mounting bracket can be mounted anywhere with included hardware
- Can be secured without bracket by using the included 3' security cable
- When box is locked it cannot be removed from the mounting bracket
- Soft, durable scratch-resistant interior
- Deluxe key style lock
- Heavy-duty steel construction with black matte powder finish
Package Contents:
- Bulldog Cases & Vaults Gun Safes