1 of 2 images
Bulldog Cases & Vaults 8.7x6x2.5 Steel Pistol Strong Box w/ Key Lock, Security Cable - Black BD1100
2 of 2 images
Bulldog Cases & Vaults 8.7x6x2.5 Steel Pistol Strong Box w/ Key Lock, Security Cable - Black BD1100
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Lock Type:
- Key
- Finish:
- Matte
- Height:
- 8.7 in
- Width:
- 6 in
- Depth/Thickness:
- 2.5 in
Code: OG-GF-BD1100
MPN: BD1100
UPC: 672352007541
List: $38.99
$38.89
SP Bucks$0.78
Product Info for Bulldog Cases & Vaults 8.7x6x2.5 Car Safe - Steel Pistol Strong Box w/ Key Lock
Bulldog Cases & Vaults 8.7x6x2.5 Car Safe - Steel Pistol Strong Box w/ Key Lock belongs to our larger variety of Bulldog Cases Gun Safes. Make sure you look at full variety of Gun Safes from Bulldog Cases & Vaults which we provide at everyday low prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Bulldog Cases & Vaults 8.7x6x2.5 Car Safe - Steel Pistol Strong Box w/ Key Lock:
| Manufacturer: | Bulldog Cases & Vaults |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Steel |
| Gun Type: | Handgun |
| Lock Type: | Key |
| Finish: | Matte |
| Height: | 8.7 in |
| Width: | 6 in |
| Depth/Thickness: | 2.5 in |
| Weight: | 3.8 lb |
| Interior: | Scratch Resistant |
Features of Bulldog Cases & Vaults 9x6x3 Gun Safe:
- Exterior Dimensions 8.7" x 6" x 2.5"
- Interior Dimensions 7" x 5.25" x 2"
- Mounting bracket can be mounted anywhere with included hardware
- Can be secured without bracket by using the included 3' security cable
- When box is locked it cannot be removed from the mounting bracket
- Soft, durable scratch-resistant interior
- Deluxe key style lock
- Heavy-duty steel construction with black matte powder finish
Package Contents:
- Bulldog Cases & Vaults 8.7x6x2.5 Car Safe - Steel Pistol Strong Box w/ Key Lock