00:47
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Bubba Blade Tidal Rod Overview
1 of 8 images
Bubba Blade T6101MLF-S Tidal Spinning Rod, Single Pack, 6ft 10in, 1137639
2 of 8 images
Bubba Blade T6101MLF-S Tidal Spinning Rod, Single Pack, 6ft 10in, 1137639
3 of 8 images
Bubba Blade T6101MLF-S Tidal Spinning Rod, Single Pack, 6ft 10in, 1137639
4 of 8 images
Bubba Blade T6101MLF-S Tidal Spinning Rod, Single Pack, 6ft 10in, 1137639
5 of 8 images
Bubba Blade T6101MLF-S Tidal Spinning Rod, Single Pack, 6ft 10in, 1137639
6 of 8 images
Bubba Blade T6101MLF-S Tidal Spinning Rod, Single Pack, 6ft 10in, 1137639
7 of 8 images
Bubba Blade T6101MLF-S Tidal Spinning Rod, Single Pack, 6ft 10in, 1137639
8 of 8 images
Bubba Blade T6101MLF-S Tidal Spinning Rod, Single Pack, 6ft 10in, 1137639
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Length:
- 6ft 10in
- Rod Action:
- Fast
- Power:
- Medium Light
- Number of Sections:
- 1 Piece
- Line Weight:
- 6 - 12 lbs
- Color:
- White/Red
- Guides:
- 7 + TIP
Code: 2O9-F3-TSR610-1137639
MPN: 1137639
UPC: 661120999539
List: $134.99Save 26%
$99.99
SP Bucks$2.00
Product Info for Bubba Blade T6101MLF-S Tidal Spinning Rod
Bubba Blade T6101MLF-S Tidal Spinning Rod is part of our greater selection of Bubba Blade Fishing Gear. You should take a look at the entire range of Fishing Gear from Bubba Blade which we provide at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the tools and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Bubba Blade T6101MLF-S Tidal Spinning Rod:
| Manufacturer: | Bubba Blade |
| Rod Type: | Spinning |
| Length: | 6ft 10in |
| Rod Action: | Fast |
| Power: | Medium Light |
| Number of Sections: | 1 Piece |
| Line Weight: | 6 - 12 lbs |
| Lure Weight: | 1/8 - 1/2 oz |
| Water Type: | Saltwater |
| Color: | White/Red |
| Guides: | 7 + TIP |
Features of Bubba Blade T6101MLF-S Tidal Spinning Rod
- Corrosion Resistant Stainless Steel Guides
- Offset Snag-Free Hook Keeper
- Bubba Style Grip
- 24 Ton Toray Graphite Construction for perfomance in strength and sensitivity
- Skeletonized Split Reel Seat For Exposed Blank Contact
Package Contents:
- Bubba Blade T6101MLF-S Tidal Spinning Rod