1 of 2 images
Browning Fitted Gun Case 1115 Autoloading and Pump Shotgun Case, 142821
2 of 2 images
Browning Fitted Gun Case 1115 Autoloading and Pump Shotgun Case, 142821
Tap Tap to Zoom
This item is currently on sale and has a new, lower price!
- Color:
- Classic Brown
- Gun Type:
- Automatic Shotgun
- Length:
- 36.25 in
- Width:
- 4 in, 11.25 in
- Height:
- 11.25 in
- Depth/Thickness:
- 4 in
- Interior:
- Deep Pile Fleece
Code: BG-GB-ANPSC1115-142821
MPN: 142821
UPC: 023614382515
On Sale
List: $419.99Save 41%
$248.99
SP Bucks$4.98
Product Info for Browning Traditional Fitted Case for Auto/Pump Shotgun
Browning Traditional Fitted Case for Auto/Pump Shotgun belongs to our big variety of Browning Hard Gun Cases. Be sure to take a look at the entire variety of Hard Gun Cases from Browning which we provide at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the tools and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Browning Traditional Fitted Case for Auto/Pump Shotgun:
| Manufacturer: | Browning |
| Color: | Classic Brown |
| Fabric/Material: | Expanded Vinyl, Solid Wood |
| Gun Type: | Automatic Shotgun |
| Length: | 36.25 in |
| Width: | 11.25 in, 4 in |
| Height: | 11.25 in |
| Depth/Thickness: | 4 in |
| Interior: | Deep Pile Fleece |
| Internal Length: | 32 in |
| Fastener/Closure Type: | Brass-plated latch with key lock |
| Padding: | Foam |
| Weight: | 11.19 lb |
Features of Browning Traditional Fitted Case for Auto/Pump Shotgun:
- SHELL: Solid wood frame covered with leather-like expanded vinyl
- LINING: Deep pile fleece-fitted interior
- PADDING TYPE: Foam
- CLOSURE: Brass-plated latch with key lock
- TRIM AND BINDING: Brown vinyl trim, brass-plated corner accents and hinges
- SPECIAL FEATURES: Fabric-covered positioning blocks, accessory compartments, available in classic brown or black/tan
Package Contents:
- Browning Traditional Fitted Case for Auto/Pump Shotgun