1 of 14 images
Browning Camping Privacy Shelter, Charcoal/Gray, 5992536
2 of 14 images
Browning Camping Privacy Shelter, Charcoal/Gray, 5992536
3 of 14 images
Browning Camping Privacy Shelter, Charcoal/Gray, 5992536
4 of 14 images
Browning Camping Privacy Shelter, Charcoal/Gray, 5992536
5 of 14 images
Browning Camping Privacy Shelter, Charcoal/Gray, 5992536
6 of 14 images
Browning Camping Privacy Shelter, Charcoal/Gray, 5992536
7 of 14 images
Browning Camping Privacy Shelter, Charcoal/Gray, 5992536
8 of 14 images
Browning Camping Privacy Shelter, Charcoal/Gray, 5992536
9 of 14 images
Browning Camping Privacy Shelter, Charcoal/Gray, 5992536
10 of 14 images
Browning Camping Privacy Shelter, Charcoal/Gray, 5992536
11 of 14 images
Browning Camping Privacy Shelter, Charcoal/Gray, 5992536
12 of 14 images
Browning Camping Privacy Shelter, Charcoal/Gray, 5992536
13 of 14 images
Browning Camping Privacy Shelter, Charcoal/Gray, 5992536
14 of 14 images
Browning Camping Privacy Shelter, Charcoal/Gray, 5992536
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Charcoal/Gray
- Weight:
- 11 lb
- Internal Height:
- 7.2 in
- Tent Poles:
- 16 mm Steel
- Doors:
- 1
- Max Height:
- 7.2 in
Code: 4HT-CGS-100833-5992536
MPN: 5992536
UPC: 703438599367
$159.99
SP Bucks$3.20
Product Info for Browning Camping Privacy Shelter
Browning Camping Privacy Shelter is part of our larger variety of Browning Camping Camping Gear. You should definitely look into the full line of Tents from Browning Camping which we feature at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for Browning Camping Privacy Shelter:
| Manufacturer: | Browning Camping |
| Color: | Charcoal/Gray |
| Weight: | 11 lb |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Internal Height: | 7.2 in |
| Packed Size: | 7 x 24 in |
| Body Material: | Mesh |
| Tent Poles: | 16 mm Steel |
| Number of Vents: | 2 |
| Doors: | 1 |
| Application: | Camping |
| Application: | Outdoor |
| Fabric/Material: | 75D polyester fly |
| Application: | Outdoor |
| Tent Type: | Backpacking |
| Max Height: | 7.2 in |
Features of Browning Camping Privacy Shelter
- Free-standing design with fiberglass poles with steel upright poles for extra strength
- Side shelf with window to keep additional items handy
- 75D polyester fly with 1500 mm coating
- Extra-large #8 zipper on the door
- Easy assembly with pole clips that quickly snap over the poles
- Easy-to-use retractable floor
- Side window for access to the outside pocket
- Mesh roof vents increase ventilation
Package Contents:
- Browning Camping Privacy Shelter
- Steel stakes
- Guy ropes
- Zippered carry bag