1 of 6 images
Browning Camping McKinley 0 Degrees Sleeping Bag, Charcoal/Gray, 4853458
2 of 6 images
Browning Camping McKinley -30 Degrees Sleeping Bag, Charcoal/Gray, 4893958
3 of 6 images
Browning Camping McKinley 0 Degrees Sleeping Bag, Charcoal/Gray, 4853458
4 of 6 images
Browning Camping McKinley -30 Degrees Sleeping Bag, Charcoal/Gray, 4893958
5 of 6 images
Browning Camping McKinley -30 Degrees Sleeping Bag, Charcoal/Gray, 4893958
6 of 6 images
Browning Camping McKinley -30 Degrees Sleeping Bag, Charcoal/Gray, 4893958
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
8% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
Show In Stock Only
2 Models AvailableShow with deals only:
Bonus Bucks
Temperature Rating
All
Search
$229.99
SP Bucks$18.40
$189.99
SP Bucks$3.80
Product Info for Browning Camping McKinley Sleeping Bag
Browning Camping McKinley Sleeping Bag belongs to our big selection of Browning Camping Camping Gear. You should look at entire variety of Camping Gear from Browning Camping which we offer at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the tools and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for Browning Camping McKinley Sleeping Bag:
| Manufacturer: | Browning Camping |
| Color: | Charcoal/Gray |
| Bag Size: | Long |
| Bag Shape: | Mummy |
| Zipper Type: | Right |
| Lining Material: | Brushed Polyester |
| Insulation: | TechLoft |
| Gender: | Unisex |
| Packed Size: | 13 x 27 in |
| Weight: | 8 lb |
| Age Group: | Adults |
| Condition: | New |
| Fabric/Material: | 210T nylon diamond ripstop |
| Length: | 90 in |
| Width: | 36 in |
| Sleeping Bag Size | Long |
|---|---|
| Length | 90 in |
| Width | 36 in |
| Weight | 8 lb |
Features of Browning Camping McKinley Sleeping Bag
- 210T nylon diamond ripstop outer
- Brushed polyester liner
- Oversized hooded rectangle
- TechLoft Silver insulation
- Two-layer construction
- #10 separating zippers
- Insulated chest and zipper baffle
- Compression stuff sack
Package Contents:
- Browning Camping McKinley Sleeping Bag